Волинь Новини

Чи варто занурюватись у крижану воду на Водохреще і що при цьому потрібно дотримуватися (Поради лікаря)

19 січня православні християни відзначатимуть завершальне свято різдвяно-новорічного циклу – Хрещення Господнє. Цього дня прихожани святять воду, яка зберігає свої цілющі властивості протягом року, а найбільш відважні пірнають в ополонку.

Кому можна занурюватися у крижану воду, кому ні, і чи небезпечні такі процедури для здоров’я – про це та інше Інформаційному агентству Волинські Новини розповів завідувач віддділення екстреної (невідкладної) медичної допомоги Волинської обласної клінічної лікарні Микола Пемпко.

«Почнемо із того, що пірнати в ополонку на Водохреще – не зовсім український обряд. Історично такого звичаю у нас не було. Натомість така традиція активно розвинулася в Україні протягом останніх 20 років», – зазначив медик.

Кому зимове купання категорично протипоказане

Він наголосив, що однозначно не рекомендує пірнати у крижану воду людям із будь-якими хронічними захворюваннями, бо різкі перепади температури тіла можуть сприяти їхньому загостренню.

«Насамперед, це стосується людей із порушеннями серцево-судинної системи, адже під час різкого охолодження організму рефлекторно звужуються судини, тому можуть виникати гострі порушення мозкового кровообігу – інсульти, а також гострі коронарні синдроми – інфаркти міокарда», – зазначив лікар.

Крім цього, не рекомендується занурюватися в ополонку людям, які страждають на хронічно-обструктивні захворювання легень.

«Пірнання у крижану воду може викликати загострення бронхітів та асматичних станів. Тому людям з хронічними захворюваннями це однозначно протипоказано. Потрібно враховувати й те, що навіть молоді та соматично здорові люди з незвички, якщо не займалися подібними процедурами регулярно, також у подальшому можуть занедужати», – акцентував Микола Пемпко.

Якщо вирішили пірнути в ополонку вперше і без підготовки

Зі слів фахівця, непідготовлені люди, які раптово вирішили зануритися у воду взимку, ризикують отримати запальні захворювання верхніх дихальних шляхів, у тому числі пневмонію.

«Часто люди, які вирішили покупатися на Водохреще, роздягаються і, вживаючи для хоробрості та розігріву певну кількість алкоголю, ходять босоніж. Тобто вони можуть отримати ще й обмороження стоп», – зауважив лікар.

Медик наголошує, що до зимових водних процедур потрібно ставитися вкрай обережно.

«Особисто у мене як у медика виникають сумніви, чи це потрібно робити взагалі. Категорично не раджу занурюватися в ополонку дітям та людям поважного віку, які до цього не займалися загартовуванням організму чи моржуванням. Здебільшого, люди старшого віку мають супутні захворювання. Найчастіше це гіпертонічна хвороба чи ішемічна хвороба серця тощо», – каже медик.

Чи варто занурюватися з головою?

Тим, хто все ж наважився вперше зануритися у крижану воду, Микола Пемпко радить відповідально підготуватися до цього кроку, поступово загартовуючи організм заздалегідь.

Також він наголошує, що перед зануренням потрібно проконсультуватися із сімейним лікарем.

«До цього експерименту над собою потрібно підійти виважено, зокрема проконсультуватися із сімейним лікарем і прийняти відповідне рішення спільно. Якщо медик скаже, що, враховуючи загальний стан здоров’я пацієнта, пірнати у крижану воду не варто, то від цього кроку краще утриматися», – радить фахівець.

А тим, хто наважився, лікар категорично не рекомендує занурюватися із головою.

«Повністю тіло занурювати не варто, бо якщо рефлекторно звужуються судини обличчя, те саме відбувається і в ділянці серця. Після занурення потрібно витертися насухо, добре одягнутися і випити теплого чаю чи кави, щоб зігрітися зсередини», – додає він.

Чи можна зігріватися алкоголем?

Микола Пемпко наголошує, що вживати алкоголь ні до зимового купання, ні після нього категорично не можна.

«По-перше, під дією алкоголю людині здається, ніби їй нехолодно, але це хибне враження. При розширенні судин шкіри з’являється відчуття тепла. По-друге, люди не завжди об’єктивно оцінюють ситуацію під час вживання алкоголю. Навіть якщо й стане погано, то людина або ті, хто її оточує, можуть на це не зреагувати вчасно. Наприклад, будуть думати, що чоловік заснув або заточується, бо напідпитку», – наголошує медик.