Важливо Волинь Новини

Що робили волиняни у музеї Троцького? Фото

…Гортаю книгу відгуків музея Троцького в столиці Мексики. Один із перших написів, за який чіпляється око: “Хорошо, что убивают таких людей, как Троцкий! За розвал Великой России”. Репортаж із останнього притулку уродженця Кіровоградщини Лева Бронштейна…

Волиняни, які нині перебувають у Мексиці відвідали музей Троцького, а знімками поділились із виданням Волинь infa.

Новий парадний фасад пофарбовано у червоний колір. На стіні – графіті.Музей складається з кількох частин – виставкового залу, конференц-залу і офісів. Тут раніше були технічні споруди, а до самого будинку Троцького треба пройти через окремий коридор.

Перша експозиція – “Троцький у Мексиці”. Нам розповідають історію політичного дисидента, який прибув на інший континент і одразу потрапив у вир богемного життя.Перший час родина Троцьких мешкала у “блакитному будинку” (там зараз музей Фріди) Рів’єри і Кало.

Крізь коридор, завішаний портретними фото Троцького і його дружини Наталії, потрапляємо на власне помешкання більшовика – точніше, на його задвірки. Згадок про війну Троцького проти українських селянських ополчень або про криваве придушення антибільшовицького бунту в Кронштадті тут немає.

Натомість є свідчення про його родину, майже всю вимордувану Сталіним. Хто

Кухня – багато глиняного посуду, схожого на українські миски. Але це все місцеве, індіанське.

Їдальня – звичайний стіл, багато жовтого – у меблях і посуді.

В їдальні наштовхуюсь на чоловіка, схожого на індіанця з Юкатану. Але він постійно клацає фотоапаратом, невже японець? Так і є – Ічіро Ісікава (якщо я правильно записав його прізвище) – лікар з Японії.

Повертаємо і крізь вузький прохід втрапляємо в робочий кабінет. Зазвичай екскурсанти завмирають тут у трепеті “відчуття історії. За цим столом убили Троцького.

Це сталося всього через кілька місяців після замаху, здійсненою групою Сікейроса. Убивство здійснив завербований НКВС молодий каталонський комуніст Рамон Меркадер, який ще у 1938-ому встановив особисті стосунки з секретаркою Троцького Сільвією Аґелофф (ця американка з Соціалістичної Робітничої партії США добре знала російську).

В 1940 році Меркадер переїхав у Мехіко, залегендований як канадський підприємець. Через Аґелофф став вхожим у дім Троцького.

20 серпня 1940-го сталінський агент прийшов до Троцького, щоб показати йому якийсь свій текст марксистської тематики. Під плащем він приніс льодоруб. “Я залишив його на столі під плащем, – свідчив він потім у суді. – Щойно Троцький розпочав читати статтю, я зрозумів, що це шанс. Я дістав льодоруб, став за старим і, заплющивши очі, вдарив з усієї сили”…