Уряд створив робочу групу з розробки законопроекту про блокування «чорних» і «сірих» телефонів. Її очолив депутат Олександр Федієнко. Він вважає, що такі «трубки» створюють величезні діри в державному бюджеті.
Про це пише сайт GSMinfo.
Перший канал – сірий: підприємці легально купують телефони за кордоном, але ввозять їх в нашу країну, минаючи митницю, і потім продають. Навіть ті, хто придбав телефони в офіційних магазинах не можуть бути на сто відсотків упевнені, що не стали власником «сірого» смартфона.
Другий канал – чорний: це кримінальний бізнес з перепродажу крадених телефонів. Є і прикордонна зона: припустимо, телефон вкрадений в Білорусі або Росії. Там може бути зареєстрована заява в правоохоронні органи, і продаж краденого буде ризикованим. Вихід – контрабандою вивезти телефон в Україні, перепрошити і знову ж кому-небудь збути, можливо, навіть підприємцю, який потім перепродасть смартфон в своєму магазині. Аналогічним чином телефони, вкрадені в Україні, вивозяться в країни ближнього зарубіжжя і там продаються.
Частка нелегального імпорту оцінюється різними експертами в тридцять, п’ятдесят, а то й вісімдесят відсотків. Втрати державного бюджету через це складуть цього року не менше мільярда доларів. Кількість крадіжок також шокує: понад сотня тисяч на рік, при тому, що самі співробітники поліції вважають, що заяви про втрату пише тільки кожен дев’ятий громадянин.
У 2009 році в Україні було введено облік кодів IMEI, в результаті чого бюджет почав отримувати понад мільярд гривень на рік. У квітні 2014 реєстрація була скасована, і доходи почали падати.
На даний момент майже півтори сотні мобільних операторів в сорока чотирьох країнах надають можливість заблокувати роботу втраченого або краденого телефону по IMEI. Оскільки всі оператори обмінюються базами, такий телефон стане неможливо використовувати ні в одній з цих країн. У числі цих країн – світових лідерів, такі як Великобританія, Австралія, Швеція, Італія, Бельгія, Франція, Німеччина, OAЕ.