На розгляд парламенту нещодавно надійшов законопроєкт, який суттєво звужує соціальні гарантії найманих працівників, збільшуючи при цьому навантаження на роботодавців.
Відповідно до цього документу, виплати за лікарняними значно зменшаться, і щоб отримати повну компенсацію за період хвороби, працівник має накопичити 20 років страхового стажу.
Крім того, передбачене новим законом і посилення відповідальності за видачу медиками лікарняних листків. Їх перевірятимуть ретельніше і навіть оцінюватимуть, наскільки обґрунтована була видача листка непрацездатності.
До чого готуватися
- Листок непрацездатності буде електронним.
Е-лікарняний формуватимуть за стандартною формою. Він матиме оригінальний реєстраційний номер в єдиній електронній базі даних.
При цьому Фонд соцстраху ретельно перевірятиме, наскільки обґрунтованими були медичні висновки щодо тимчасової непрацездатності тієї чи іншої людини.
- Перші 10 днів лікарняного оплачуватиме роботодавець
Виплата лікарняних за кошти Фонду буде починатися лише з 11-го дня непрацездатності. До того часу фінансуватиме лікування працівника – роботодавець, в обов’язковому порядку.
Зараз діє норма, згідно з якою роботодавець оплачує лише перші 5 днів лікарняного, решту – Фонд соціального страхування, якому працівники сплачують внески з кожної своєї зарплати.
- Лікарняні не надаватимуть за період простою підприємства
Тобто, якщо ваша фірма чи організація зараз «простоює», а ви захворіли – грошей не буде.
Є лише один виняток: якщо тимчасова непрацездатність настала раніше, ніж почався період простою, то лікарняний мають оплатити.
- Розміри допомоги за лікарняним суттєво зменшать
Норми нарахування компенсацій прив’яжуть до страхового стажу.
Зокрема, нововведення передбачають такі виплати за лікарняним:
- 50% середньої зарплати (доходу) – застрахованим особам, які мають страховий стаж до 5 років (зараз треба до 3-х);
- 60% – якщо є від 5 до 10 років (зараз діє норма 3-5 років);
- 70% – якщо є від 10 до 15 років (наразі це 5-8 років);
- 80% – якщо є від 15 до 20 років;
- 100% середньої зарплати виплачуватимуть за понад 20 років накопиченого страхового стажу (а зараз – від 8 років).
Різниця – очевидна.
Наприклад, зараз із 8 роками стажу і з білою зарплатою у 8 тис. грн на лікарняному можна отримувати повну зарплату. А за новими правилами – лікарняний рахуватимуть із зарплати в 5,6 тис. грн (70% від 8 тисяч).
Запустити документ в роботу Мінсоцполітики просить вже, а чинності він має набрати з 1 серпня цього року (лише окремі положення – з наступного).
Реакція
Як передає OBOZREVATEL, профспілки таких нововведень не підтримують.
За словами заступника голови Федерації профспілок України Олександра Шубіна, у багатьох країнах брак коштів для соціального страхування компенсують із бюджету, українцям же пропонують навпаки – скоротити розмір виплат.
Така градація дуже дискусійна. Говорити, що 100% платити будуть за умови стажу від 20 років, це дуже дискусійно, – каже Шубін.
Водночас ексвіцепрем’єр Павло Розенко нагадує, що розмір лікарняних не знижували навіть у період одного з найскладніших періодів в історії України – у 2014-2015 роках. Каже, тоді була просто катастрофічна ситуація і Україна втратила 20% економіки, але все одно значних затримок із виплатами лікарняних не допускалося.
А от чи підтримають депутати ідею міністерства, покаже тільки час.