За минулий рік лучани близько двохсот разів зверталися до Луцької міської ради щодо незаконного будівництва. І звернень щодо незаконного будівництва не меншає.
Багато скарг стосується комерційних забудов на перших поверхах, які псують не лише вигляд міста, а подекуди призводять і до механічних пошкоджень багатоповерхівок, йдеться в сюжеті телеканалу «Аверс».
Наприкінці січня мешканці будинку №34А, що на вулиці Кравчука, прийшли на засіданні комісії з питань будівництва і повідомили, що через незаконне перепланування квартир і добудову на першому поверсі їхній будинок руйнується.
Схожих випадків у Луцькій громаді вистачає. Останніми роками в Україні спостерігається критична ситуація з незаконними забудовами, вважає Луцький міський голова Ігор Поліщук. Адже навесні минулого року Кабмін скасував свою ж постанову, яка регламентує порядок проведення перевірок законності будівництва та накладення штрафних санкцій на порушників. Її відновили лиш наприкінці минулого року.
«Таким чином у нас в державі дев’ять місяців був повністю відсутній контроль і нагляд над будівництвом. Не було жодного органу, який мав би повноваження здійснювати такі роботи, – зауважує Ігор Поліщук. – Я вважаю, що це показник роботи Кабінету Міністрів України – бардак і повна безвідповідальність… Якби не Асоціація міст України, не окремі народні депутати, постанова Кабінету Міністрів №523 і сьогодні не була б відновлена. І сьогодні ми мали б ці добудови, перебудови, будівництва».
Ігор Поліщук наголошує: незаконні добудови на перших поверхах будинків шкодять не лише самим багатоповерхівкам, бо це втручання в конструктивні елементи, а й загальному вигляду вулиць.
«Люди, які повикупляли на проспекті Волі перші поверхи, вкрали у міста своїми сходами, своїми цими прибудовами два-три метри тротуару з кожної сторони. Уявіть, який міг би бути гарний проспект Волі, якби не ці прибудови, які у свій час кожен будував собі в своєму стилі – так, як йому хотілося», – зазначає Луцький міський голова.
Крім того, Ігор Поліщук наголошує: жодну добудову на першому поверсі та потім її переведення в комерційний статус міська рада протягом останніх років не погоджувала.
Своєю чергою начальник відділу державного архітектурно-будівельного контролю Владислав Троць підтверджує: звернень мешканців Луцької громади щодо незаконного будівництва та прибудов чимало.
«За зверненнями лучан було виявлено близько 50 об’єктів, де наразі проводиться будівництво без відповідних дозвільних документів і є незаконним, – коментує посадовець. – За результатами оглядів, які здійснює комісія з питань виявлення та запобігання незаконного будівництва, акти були направлені до відповідних органів або до заявників».
Тож у відділі державного архітектурно-будівельного контролю Луцькради головам ОСББ або особам, права яких порушені, рекомендують звертатися до суду – для встановлення справедливості. Що стосується масштабніших дій, то вже на наступній сесії Луцькради підготують звернення до Президента, Прем’єр-міністра і Верховної Ради України.
Влітку минулого року, до слова, Луцька міська рада зверталась до Міністерства юстиції України щодо скандального будівництва на проспекті Відродження, 29. Там за пів метра від житлових будинків звели цілий офісний центр, а дозвільні документи були видані лише на будівництво індивідуального житлового будинку. Тож Луцькрада звернулась до Мін’юсту, аби скасувати ліцензію держреєстратору, який погодив будівництво, а також, щоб скасувати державний акт на право власності на цю нерухому споруду.
Відповідь від Міністерства юстиції прийшла через три місяці: мовляв, звернення отримали, але через велику завантаженість його розглянуть пізніше. Більше відповідей не було, тож Луцькрада звернеться до центральної влади, аби щодо міністра юстиції та людей, які мали розглянути звернення, ухвалили відповідні дисциплінарні рішення.