Уже в другій половині грудня загальна кількість виявлених в Україні за час пандемії пацієнтів з коронавірусом подолає позначку в мільйон людей.
Про це йдеться у звіті Інституту проблем ринку і економіко-екологічних досліджень Національної академії наук України.
Симптоми COVID-19 настільки різноманітні, що можуть варіюватися від відсутності симптомів, легкої недуги до важкої пневмонії. А обмежене тестування в Україні означає, що кількість тих, хто заразився коронавірусом, набагато вища за офіційну статистику.
Ми поговорили з інфекціоністом Юрієм Жигаревим про те, як визначити, чи могли ви захворіти на коронавірус і не помітити цього.
Що кажуть останні дослідження про безсимптомних?
На початку пандемії дослідження показували, що кількість безсимптомних інфікованих може досягати 81%.
Нові дані показують: 40% заражених мають легкі симптоми або їх взагалі немає, 40% мають помірні симптоми і не важку пневмонію, 15% мають серйозні захворювання, зокрема, важку пневмонію і 5% мають ускладнення, небезпечні для життя.
Також відомо, що безсимптомні на 42% рідше передають вірус, ніж люди з симптомами. Вони не так сильно кашляють і чхають, вони, ймовірно, не розносять вірус на стільки поверхонь, як інші інфіковані.
Як зрозуміти, що переніс коронавірус безсимптомно або в легкій формі?
Людина може бути інфікованою, але не хворіти. Тобто вірус може бути в організмі, але заражений відчуває як зазвичай – симптомів немає. Виявити за самопочуттям наявність вірусу – неможливо, зазначає Юрій Жигарев.
Можна здати ІФА-тест на антитіла, який покаже, чи були ви інфіковані вірусом в минулому. Важливо відзначити, що жоден тест не є точним на 100% і деякі люди, які перехворіли на COVID-19, можуть не показати антитіл.
Є кілька критеріїв, які потенційно можуть говорити про те, що Ви могли вже перехворіти:
- ви контактували з людьми, у яких підтвердили COVID-19;
- ви не втрачаєте можливості піти в клуб, ресторан, бар, офіс або церква і досі здорові;
- ви втрачали смак і нюх – цей симптом вважається головним за коронавірусної хвороби.
У мене була застуда, це міг бути “ковід”?
Так, ймовірність є. Деякі симптоми – наприклад, біль у горлі, невелика слабкість, закладеність носа – людина може навіть не помітити. А це міг бути коронавірус. Знову ж таки, точнішу відповідь дасть тест на антитіла і консультація лікаря. Але постійно робити тести – недешеве задоволення і до того ж це зайве навантаження на лабораторії.
Тому не слід підозрювати у себе коронавірус після першого чиху або невеликих симптомах застуди, вважає інфекціоніст Юрій Жигарев. В такому випадку краще звернутися до свого сімейного лікаря.
На які симптоми звертати увагу?
Якщо у вас були такі симптоми, ймовірно, ви перехворіли на коронавірус.
Найбільш розповсюджені:
- лихоманка
- сухий кашель
- втома
Не у всіх випадках, але зустрічаються:
- біль в м’язах і суглобах
- біль у горлі
- діарея
- кон’юнктивіт
- головний біль
- втрата нюху і смаку
- висипання на шкірі, збліднення пальців рук або ніг
Серйозні симптоми:
- утруднене дихання або задишка
- біль або стиснення в грудях
- розлад мови або втрата рухливості.
Якщо тест показав, що у мене є антитіла, то я вже не захворію коронавірусів?
Останні дослідження показують, що у перехворілих імунітет до “ковіду” може зберегтися щонайменше на півроку. Але це залежить від безлічі факторів. Наприклад, від віку: у людей старшого віку концентрація антитіл в організмі зменшується швидше, ніж у молодих. Крім того, кількість антитіл залежить від тяжкості перебігу хвороби. Але це не означає, що ті, хто перехворіли, можуть не носити маски, оскільки стійкість імунітету ще не вивчена на достатньому рівні.
Але повторно заразитися можна і вже є непоодинокі випадки. Однак це не означає, що імунітет не виробляється.
Іноді люди повторно хворіють на кір, віспу та інші інфекції. Такі випадки можуть бути, але це не означає, що імунітету немає. На скільки він довгостроковий – ми не знаємо, оскільки мало інформації. За своїм пацієнтам, які хворіли в травні, повторного зараження ми не спостерігаємо. Це може говорити про те, що імунітет є. Як буде далі, захворіють вони через півроку чи рік – це питання відкрите”, – зазначає Юрій Жигарев.
Раніше прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що Україна закупить 6 млн експрес-тестів на коронавірус. За його словами, комітет парламенту з питань бюджету підтримав рішення уряду про виділення 1 млрд грн на їх закупівлю.
Нагадаємо, що навіть за умови дотримання карантину вихідного дня в Україні до кінця року через наслідки COVID-19 можуть померти від 17 до 33 тисяч людей.
Про це йдеться в презентації моделювання Київської школи економіки “Аналіз поточної ситуації та моделювання сценаріїв поширення захворювання COVID-19”.
А міністр охорони здоров’я Максим Степанов заявив, що в разі загрози повного паралічу вітчизняної медичної системи і більш 30 тис. хворих COVID-19 на добу Кабмін буде наполягати на локдауні.