Українські заробітчани можуть очікувати на пенсію в країні, в якій вони працювали як додаткову до української.
Як отримати закордонну пенсію та хто на неї може розраховувати, пояснює 24 канал.
В яких країнах можна отримати пенсію
Україна має договори з понад 20 країнами світу, в яких українці, працюючи, можуть розраховувати на пенсію. Існує два види таких договорів: за територіальним та пропорційним принципами.
За територіальним принципом – це, коли пенсію виплачує та держава, на території якої зараз проживає отримувач. Це означає, що українцям робота за кордоном просто зараховується як страховий стаж тут, в Україні.
Україна має договори за територіальним принципом із такими країнами:
– Білорусь;
– Вірменія;
– Казахстан;
– Киргизстан;
– Росія;
– Таджикистан;
– Туркменістан;
– Узбекистан;
– Угорщина;
– Молдова;
– Грузія;
– Азербайджан;
– Монголія;
– Румунія.
За пропорційним принципом – це, коли кожна сторона виплачує пропорційно за відпрацьований на її території час. Наприклад, українка пропрацювала 10 років в Польщі й 15 років в Україні – відповідно частину пенсії вона отримуватиме українську, а частину – польську.
До країн, з якими Україна має договори за пропорційним принципом, належать:
– Болгарія;
– Естонія;
– Латвія;
– Литва;
– Іспанія;
– Чехія;
– Словаччина;
– Португалія;
– Польща.
Тож ми з’ясували, на пенсії яких країн можуть розраховувати українці. Але це зовсім не означає, що ці держави платитимуть пенсії усім, хто працював у них. Для цього є певні вимоги.
Хто може отримати пенсію
У кожної країни є свої вимоги до страхового стажу та віку.
В Україні, щоб у 2020 році вийти на пенсію, потрібно мати 27 років страхового стажу і бути 60-літнім. Українки ще цього року можуть вийти на пенсію у 59 років і 6 місяців, але з наступного року і для них вік – 60. Страховий стаж теж з роками зростатиме, але наразі умови такі.