Ще в перший день роботи Ради 9-го скликання, Зеленський попереджав, що може розпустити парламент ще раз. «Я вже знаю, що розпускати Верховну Раду не страшно», казав він тоді.
Минув рік, і Володимир Зеленський та його оточення всерйоз обговорюють можливий розпуск парламенту. Чи наважиться президент на такий крок та чи є інші варіанти для збереження керованості Ради — про це стаття «Української правди».
Infokolo наводить головні тези цієї статті.
Чому Зеленський думає над розпуском парламенту
Основна причина можливого розпуску — фактична втрата монобільшості. Останнью краплею для Зеленського стало провалене голосування за програму дій уряду, яку він особисто просив фракцію підтримати. Тобто, люди, які стали депутатами на хвилі популярності Володимира Зеленського, відмовляються «слухатися».
Більше того, депутати демонструють, що їм не потрібне схвалення президента. Зокрема, розробляють законопроєкт, який, у випадку його ухвалення, дозволить звільнити міністра окремо, а не весь склад Кабміну. В ОП виступили проти цього, сам Єрмак телефонував депутатам, з проханням відкликати «шкідливий» законопроєкт.
Що зупиняє Зеленського від перевиборів?
Якщо Зеленський зважиться на розпуск Ради, то в новому скликанні не матиме монобільшості. Тому й вагається. Адже за даними соціологічних опитувань, нині «Слуга народу» має показник підтримки близько 30%. Цього буде недостатньо для більшості, тому доведеться йти з кимось у коаліцію.
І тут варіантів небагато: «Європейська солідарність», ОПЗЖ та «Батьківщина». Голосів партії Тимошенко для більшості може не вистачити. А для Зекоманди, йти на коаліцію з «ЄС» або ОПЗЖ — небажаний варіант.
Та ще й доведеться вигадувати юридичну схему для оголошення перевиборів, адже законних підстав для їхнього проведення немає — коаліція є, уряд також працює.
Єрмак — за, Зеленський — проти
Тому в ОП й не поспішають з перевиборами, щоб довелося йти на болісні компроміси. Хоч за перевибори виступає й головний соратник президента Андрій Єрмак. Але, схоже у Зеленського інша думка.
«Ми говорили з президентом і прямо у нього запитали, що він думає про розпуск. Він каже, що вони говорили про це, але він вважає, що це «все одно, що вистрілити собі в ногу, бо ми стільки місць точно не візьмемо», – переповідає один з депутатів-мажоритарників від «Слуги народу» свою зустріч із президентом минулого тижня.Партійні керівники СН не в захваті від планів Єрмака синхронно провести парламентські та місцеві вибори (зокрема, й на окупованих територіях).
Деякі депутати визнають, що у випадку дочасних виборів, динаміка падіння рейтинг «Слуги народу» прискориться. Вибори — це річ дуже коштовна, як з точки зору фінансів, так і часу. Якщо вибори відбудуться наприкінці серпня, то новий парламент та уряд запрацюють ближче до Нового року. Виборець може не пробачити Зеленському такого марнування часу.
Вам може бути цікаво. Зробити його разом: як опозиційні партії готуються перемогти Зеленського
Реанімувати монобільшість, але без виборів
Розуміючи ризикованість варіанту з перевиборами, Зеленський намагається повернути стосунки з фракцією до того стану, як було влітку минулого року.
Президент вже другий тиждень проводить зустрічі з депутатами від своєї фракції, по групах, на які офіційно поділили «слуг» одразу після виборів.
На перший погляд, дрібниця, але для великої команди можливість зустрітися з «першою особою» не варто недооцінювати. Зеленський розуміє, що зі своїми депутатами значно легше домовитися, ніж йти на коаліцію з іншими партіями.
Тим паче, під загрозою розпуску депутати можуть ставати більш зговірливими та йти на компроміси з Банковою, розуміючи, що у наступне скликання парламенту вони можуть не потрапити.
Втім, у будь-якому з цим варіантів, рейтинг самого Володимира Зеленського та його партії знижуватиметься. Соратники президента побоюються, що глава держави, який звик до аплодисментів, може наламати дров через падіння рейтингу. І парламент може потрапити під його гарячу руку.