Депутати Волинської обласної ради звернуться до центральної влади щодо виплат громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Як повідомляє ІА “Волинські новини” – про це йшлося 10 червня під час засідання постійної комісії облради з питань соціального захисту населення, охорони здоров’я, материнства та дитинства.
На розгляд комісії винесли проект рішення Про звернення депутатів Волинської обласної ради до Кабінету Міністрів України, Міністерства фінансів України та народних депутатів України від Волинської області щодо законодавчого врегулювання порядку нарахування і виплати щомісячної грошової допомоги відповідно до ст. 37 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Як розповіла керівниця відділу з питань гуманітарної та соціально-культурної сфери виконавчого апарату обласної ради Галина Карнаухова, цей проект внесла на розгляд депутатів голова Волинської облради Ірина Вахович, чому передувало звернення до своїх колег із облради депутатів Маневицької районної ради.
Мова йде про порушення прав на соціальний захист громадян, які постраждали від аварії на ЧАЕС, зокрема про законодавче врегулювання порядку нарахування та виплати щомісячної грошової допомоги відповідно до закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Так, Волинь є одним із регіонів, що постраждав від аварії на ЧАЕС. В області проживають майже 130 тисяч осіб зазначеної категорії.
За згаданим законом (у редакції від 9 липня 2007 року) особам, які проживають на території радіоактивного забруднення, передбачалася виплата щомісячної грошової допомоги у зв’язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробника та особистого підсобного господарства. Її розмір встановлювався залежно від розміру мінімальної заробітної плати.
Але згодом це положення було вилучено з закону, що Конституційний суд у 2018 році визнав незаконним.
Крім того, постановою Великої палати Верховного суду у 2019 році визнано право громадян на отримання щомісячної грошової допомоги та визначено її розмір (40 % від прожиткового мінімуму для працездатних осіб).
Із набранням чинності зазначеної постанови Волинським окружним адміністративним судом відновилися провадження у справах, які визнані типовими, та провадження у справах, які були попередньо зупинені. Як правило, судом приймаються рішення на користь позивачів.
Отож, для забезпечення соціальними гарантіями населення, вирішення напруженої ситуації, яка порушує конституційне право на соціальний захист 76 тисяч волинян, постраждалих від аварії на ЧАЕС, недопущення блокування роботи органів соціального захисту населення, на які покладено виконання функцій держави, депутати облради вимагатимуть у центральної влади в Києві вжити невідкладних заходів для врегулювання на законодавчому рівні питання щодо виплати грошової допомоги громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та передбачити відповідне фінансування у державному бюджеті.
Члени комісії підтримали проект рішення.