Журналісти одного з найбільших у світі інформаційних агентств Associated Press (США) показали, як лікують важких пацієнтів у Чернівецькій обласній лікарні.
“Умови тут плачевні: обладнання зламане або застаріле, ліків не вистачає, а зарплати у лікарів дуже низькі. Це відображення занепаду української системи охорони здоров’я, яку пандемія коронавірусу швидко перевантажила навіть попри те, що в Україні відносно небагато випадків зараження”, – йдеться в публікації АР.
“Машина з підтримки дихання в українській лікарні ламається, і пацієнт з коронавірусом починає безпорадно задихатися. Доктор Ольга Кобевко бігає з палати в палату, шукаючи електрика серед інших пацієнтів, хто міг би полагодити пристрій. Зрештою, вона сама знаходить спосіб змусити його працювати знову. Ми тут ніби на війні, мов на лінії фронту!” – каже лікар Associated Press.
37-річна Кобевко – єдиний спеціаліст інфекційного відділення в одній з лікарень Чернівців, яка розрахована на 60 пацієнтів, але зараз розміщує 100…
Інфекційне відділення головної обласної лікарні в Чернівцях було збудоване більш ніж століття тому ще за часів Австро-Угорської імперії. Тут немає централізованої системи подачі кисню, як в сучасних клініках. Система подачі розміщена в спеціальній кімнаті. Тож медсестри ходять туди кожні кілька хвилин, щоб наповнити так звані “кисневі подушки”, а потім несуть їх в палати пацієнтам.
“Пацієнти благають: “Повітря, дайте мені повітря”, – а ти нічого не можеш зробити. Ти просто продовжуєш стискати цю подушку, нездатну врятувати життя. Це найгірше. А централізована система подачі кисню коштує не дорого”, – каже Кобевко.
Звуки кашлю, приглушені кисневими масками, змішуються з писком медичного обладнання в будівлі лікарні, поки медсестри бігають по слабо освітлених коридорах, намагаючись вчасно замінити кисневі подушки. Повітря пахне озоном через ультрафіолетові лампи, які використовують для дезінфекції палат.
Тяжко хворих перевозять у окрему будівлю, де становлено кілька систем вентиляції легень. Але це відділення теж перевантажене і не може приймати нових пацієнтів, навіть якщо їх стан тяжкий.
На кухні Чернівецької лікарні працівники постелили матраци, щоб можна було відпочити. Але швидка допомога постійно привозить все нових пацієнтів, не лишаючи часу на сон. Світлана Падинич працює в команді швидкої допомоги, яка за 12-годинну зміну привозить хворих з COVID-19. Останнім часом працівники команди теж почали хворіти. Тиждень тому один з них помер від пневмонії, викликаної вірусом. Ще четверо медиків “злягли” з запаленням легень, але в стабільному стані.
“У нас не вистачає персоналу, – сказала 42-річна Падинич. – Половина персоналу швидкої допомоги захворіла, а ті, хто лишився, дуже перевантажені”.
“Я розумію, що ризикую. Але хтось повинен працювати. Я боюся за свою безпеку. Боюся захворіти й заразити COVID-19 свою сім’ю”, – каже Падинич, додаючи, що через це з початку пандемії ще жодного разу не бачилася з матір’ю.
До слова, лікарі бояться, що послаблення карантину може призвести до початку нової хвилі зараження.
“Якщо ми скасуємо карантин при збереженні системи охорони здоров’я в такому ж стані, почнеться катастрофа”, – вважає Кобевко.