Новини

Не більше 5 тисяч гривень: Як в Україні зміняться правила для переказу грошей

Від сьогодні, 28 квітня, в Україні будуть діяти нові правила платежів

З 28 квітня в Україні почнуть діяти нові правила платежів. Так, якщо здійснювати перекази на суму від 5 тис. гривень, клієнтам потрібно буде пройти обов’язкову ідентифікацію. У той же час зміни не торкнуться оплати комунальних платежів, оплати кредиту і зняття коштів зі свого рахунку.

Наголошується, що нововведення вводяться в рамках вступу в силу закону про запобігання і припинення легалізації (відмивання) коштів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму та фінансування розповсюдження зброї масового знищення. При цьому, для більшості банківських клієнтів нововведення будуть не помітні. Але про все по порядку.

Що зміниться? 

У НБУ зазначили, що новий закон передбачає такі дві основні вимоги:

  • ідентифікувати та перевірити платника;
  • супроводжувати переказ коштів з необхідного списку даних про платника та одержувача.

Повідомляється, що закон розширює вимоги до ідентифікації тих, хто робить переказ грошових коштів. Однак це не стосується переказів грошей з картки на картку, оскільки банківська карта – це вже ідентифікований продукт, і банк має інформацію про власників карт.

“Мова йде переважно про перекази без відкриття рахунку – наприклад, поповнення рахунку через термінал. Тобто якщо ви будете поповнювати рахунок через термінал на суму 5 тис. грн і більше, буде потрібна ваша ідентифікація. До кінця року платіжні термінали буде обладнано спеціальними зчитувачами карт”, – повідомили в НБУ.

Ідентифікація здійснюватиметься за допомогою банківської карти, закордонного паспорта або будь-якого ID документа.

Співзасновник Monobank Олег Гороховський в Telegram також додав, що під час здійснення переказів від 5 до 30 тис. грн відправник повинен буде вказати ПІБ одержувача, а при переказs понад 30 тис. грн – додатково вказати номер рахунку одержувача.

Горохівський відзначає, що при виконанні операції з поповнення картки в терміналах самообслуговування партнерів банку можливі операції:
– до 30 тис. грн, якщо відправник і одержувач збігаються (операція з присутністю фізичної карти);
– до 5 тис. грн без змін;
– при здійсненні поповнення картки в терміналах самообслуговування інших банків, мабуть, будуть можливі операції на суму до 5 000 грн.

У НБУ також заявили, що з новим законом буде запровадженj ризик-орієнтований підхід у роботі з клієнтами. Тобто високоризикових клієнтів будуть перевіряти більш ретельно. Наприклад, мова йде про політиків чи олігархів. Тобто тих, хто може проводити операції на великі суми.

“Операції звичайних людей – студентів, пенсіонерів, клієнтів у рамках зарплатного проекту і “білого” бізнесу, який платить податки – перевірятимуть менше. В цьому просто немає сенсу. Адже ризиків, що всі перераховані займаються відмиванням грошей немає. 95% банківських клієнтів відносяться саме до низькоризикової категорії”, – повідомляють у Нацбанку.

З новим законом також буде збільшено граничний поріг операцій обов’язкового фінансового моніторингу.

“Раніше банки в обов’язковому порядку повідомляли Держфінмоніторинг про всі операції від 150 тис. грн, а серед підстав для цього було 17 ознак. Зараз закон збільшує граничний поріг суми до 400 тис. грн і зменшує список ознак операцій. Тепер їх всього чотири. Звітувати потрібно про такі операції: готівкові; переказ коштів за кордон; операції політиків; операції клієнтів з країн, які працюють “в антилегализационной сфері”, наприклад Північна Корея. Це все дозволить легше дихати бізнесу і банківським клієнтам”, – повідомили в Нацбанку.

📝 Декілька засобів масової інформації розповсюдили неправдиву інформацію, що з 28 квітня цього року будуть зупинені…

Gepostet von Національний банк України am Mittwoch, 15. April 2020

Для оплати комуналки ідентифікація не потрібна

В НБУ додавали, що оновлені вимоги закону не застосовуються для:

  • оплати проживання та комунальних послуг, оплати податків, штрафів, інших обов’язкових платежів і зборів (незалежно від суми);
  • оплати кредиту до 30 тис. грн;
  • перекладу для оплати товарів і послуг, здійснених платником за допомогою платіжної карти (або іншого електронного платіжного засобу), якщо її номер супроводжує переказ (незалежно від суми);
  • всіх грошових переказів у межах України до 5 тис. грн;
  • зняття коштів зі свого рахунку.

У НБУ зазначили, що оплата рахунків за комунальні послуги є операцією з низьким рівнем ризику згідно з національною оцінкою ризику у сфері запобігання та протидії легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму. Таким чином, ці операції вимагають мінімального уваги і спрощених заходів ідентифікації, перевірки і вивчення.

Що далі

У НБУ відзначають, що сумлінних клієнтів, які не проводять незаконних фінансових операцій, нововведення ніяк на торкнуться. Навпаки, такі клієнти за інформацією Нацбанку, отримають додаткові переваги, такі як дистанційна ідентифікація. Це означає, що тепер, щоб відкрити рахунок у банку, не потрібно йти до відділення. Засвідчити свою особу, ви тепер можете або через відеозв’язок або через систему BankID.

Leave a Comment