Інтерв’ю Новини

Як карантинять українці за кордоном: ОАЕ, де утримують звільнених заробітчан, які не можуть повернутися додому

Обєднані Арабські Емірати вдаються до жорстких заходів у боротьбі з коронавірусом, тут майже заборонено виходити з дому, а правоохоронці відстежують дописи громадян в соцмережах.

Depo.ua продовжує цикл інтерв’ю з українцями, які живуть за кордоном і є свідками того, як переживають пандемію коронавірусу сусідні з Україною держави чи ті, що знаходяться за сотні тисяч кілометрів, на інших континентах, в інших кліматичних і часових поясах.

Про те, як живеться зараз в Об’єднаних арабських еміратах Depo.ua розповіла українка, назвемо її Аміра. Дівчина просить не розкривати її особу і пояснює: в Еміратах – контроль за розповсюдженням інформації. Якщо поліції не сподобається її версія того, що відбувається, можуть і кинути за грати.

– Які умови карантину в Еміратах? Що закрито і кому дозволили працювати, які обмеження для жителів?

– Карантин в нас вводився в кілька етапів протягом двох тижнів, починаючи з 10 березня, коли офіційно було 13 випадків. Спочатку закрили дитячі садочки і через тиждень – школи, так само – тренажерні зали, спа, басейни в резидентських будівлях і готелях, закрили розважальні центри і кінотеатри, дитячі майданчики, почали говорити про заходи безпеки та соціального дистанціювання. Далі закрили всі громадські парки і скасували один за одним масові заходи. Пізніше закрили всі пляжі і почали рекомендувати компаніям переводити 80% співробітників на роботу з дому, за винятком важливих сфер типу освіти, охорони здоров’я, торгівлі продуктами харчування, поліції, вантажоперевезення, будівництва. Наступним кроком було закриття всіх ТЦ, зараз працюють тільки супермаркети, відділення банків і аптеки. В кінці березня на вихідні по всім еміратам ввели комендантську годину з 8 вечора до 6 ранку для повної дезінфекції вулиць і громадського транспорту, потім цей карантин продовжили на тиждень. Через тиждень емірат Дубай оголосив про жорсткий цілодобовий карантин із забороною виходу на вулицю без поважної причини (похід в магазин, аптеку або на роботу в дозволених сферах). Інші емірати залишилися на нічній комендантській годині з рекомендацією також не залишати будинок без необхідності. Там народ виходить на вулицю, але поліція теж розганяє час від часу.

Оскільки у нас сім еміратів і кожен – зі своїм урядом, загальні відомості в основному, є по Дубаю. На даний момент тут жорсткий карантин до 18 квітня: виходити з дому не можна, може виходити тільки один член сім’ї за покупками і тільки попередньо оформивши дозвіл на спеціально створеному порталі. Дозвіл оформляється особисто на людину або машину, все радари в місті переналаштовані і фіксують пересування всіх машин, штрафи можна буде пізніше зняти, пред’явивши чеки з супермаркету. Для співробітників в дозволених сферах, компанія повинна оформити в поліції дозволу. Пересування – обов’язково в масках і рукавичках. Штрафи за порушення правил в карантині – від 280 доларів.

Метро в Дубаї закрите, працюють таксі і автобуси. Всі школи і вузи переведені на онлайн-освіту, кожна школа розробила свою програму: хто онлайн-уроки, хто просто завдання і відеоматеріали. Навіть деякі садки ведуть заняття-онлайн і завантажують матеріали для батьків. Онлайн-навчання продовжено до кінця навчального року, до липня.

Держслужбовці працюють з дому, відкрито багато онлайн-порталів для роботи з резидентами/громадянами, але нетермінові питання все відкладені. Загалом народ сидить вдома і працює з дому, в кого робота є.

– А багато людей вже втратили заробіток?

– Оскільки карантин – жорсткий, з обмеженням роботи багатьох сфер, то, на жаль, величезна кількість працівників були звільнені або відправлені в безоплатну відпустку, поки до травня, але все залежить від ситуації. Згідно з внесеними поправками до трудового кодексу роботодавець може звільнити співробітників зараз, якщо у нього великий спад в рентабельності діяльності. Однак, оскільки звільнені співробітники не можуть зараз повернутися в свою країну, то роботодавець повинен надавати візову підтримку, проживання, (або кошти на оплату проживання) та іншу підтримку (типу харчування) до того, поки звільнений співробітник не покине країну або не влаштується на нову роботу.

Оскільки бізнес тут, в основному, приватний, то фіндопомогу співробітникам в безоплатній відпустці вирішується кожним роботодавцем індивідуально. Хтось повністю зберігає зарплату, хтось виплачує тільки частину.

Допомога від уряду в кожному еміраті різна, але загалом це безкоштовне паркування на період карантину, 10% знижки на комунальні послуги, в столиці скасували плату за платні дороги, банки скасували збір за зняття грошей з банкоматів не своїх банків, відстрочка платежу по різних кредитах на 1-3 місяці, пільгові тарифи на зняття готівки з кредитних карт, оформлення кредитів.

– Тим, хто захворів на коронавірус, лікування безкоштовне чи за власний рахунок?

– Дубай ухвалив рішення, що лікувати від коронавірусу будуть безкоштовно. Діагностування – за рахунок пацієнта, але безкоштовно тим, хто ймовірно міг мати контакт із хворим. Крім цього, проводиться масове тестування в щільно заселених районах, де живуть робітники.

Загалом в ОАЕ – обов’язкове медичне страхування кожного резидента, тому питання про платність лікарень немає, все на страховці,  тож швидше за все під лікування і діагностування вірусу виділені спецлікарні.

А ще в ОАЕ розробили мобільний застосунок для контролю поширення вірусу. Я поки не розібралася, як воно працює і поки що це тільки рекомендація до завантаження і запуску, але думаю дуже скоро поставлять в обов’язкові положення. Ця програма обмінюється даними між собою, тобто, якщо користувач заразиться, то переглянувши його додаток в телефоні, можна буде встановити всіх, навіть незнайомців, хто був з ним в контакті і міг заразитися.

Leave a Comment