Україна має два виходи: або підвищити пенсійний вік, або продовжувати платити пенсії по дві тисячі гривень, впевнена глава профільного комітету Ради від “Слуги народу” Галина Третьякова.
І хоча зараз президент Володимир Зеленський проти такого рішення, іншого виходу у країни немає. Демографічна ситуація погіршується з кожним роком. Така тенденція торкнулася навіть розвинених європейських країн, у нас же до всього іншого додалися висока смертність, міграція.
Чи варто українцям підвищувати пенсійний вік і коли вийдуть на заслужений відпочинок мілленіали.
Три причини, чому без підвищення не обійтися
Уже в 2030-му, згідно з оцінками Світового банку, тільки 40% українців пенсійного віку отримуватимуть виплату “за формулою”. Решта 60% зможуть розраховувати тільки на мінімалку (наразі це 1638 грн).
Уже в 2050-му населення скоротиться на 28%, при цьому кожен третій буде старшим 60 років. Жодна пенсійна система такий розклад не витримає – працюючі просто не зможуть утримувати таку армію пенсіонерів.
Низка країн розглядають можливість підвищення пенсійного віку до 72 років у доступному для огляду майбутньому (Данія, Японія). ООН рекомендує абсолютно всім державам переглянути “кордон” до 65 років. Україна – країна з одним із найнижчих порогів.
Чи підвищать українцям пенсійний вік?
Рано чи пізно до цього кроку прийти доведеться. Зараз головне “але” – українці рано вмирають. Чоловіки, які дожили до 60 років, мають усі шанси в середньому дотягнути до 75 з половиною років, а жінки – до 85 з половиною.
Тимчасово рішення відстрочили, коли ввели поетапне зростання вимог для виходу на пенсію. Останній крок очікується в 2028-му, тоді вчасно отримати виплату зможуть тільки ті, у кого є 35 років стажу. Минулий склад Кабміну заявляв, що до 28-го необхідності підвищувати “кордон” немає.
Однак, у “Слузі народу” таку думку поділяють далеко не всі. Наприклад, Галина Третьякова пропонує: необхідно ухвалити рішення про поступове збільшення пенсійного віку з 2023 року – один раз на рік на один місяць.
Отже, підвищення розтягнеться на десятки років, однак дозволить частково виправити ситуацію.