Колегія суддів касаційного суду вважає, якщо апеляційний суд може пересвідчитись, що певна особа, як віруюча людина, відмовляється від обробки персональних даних і надсилає до НАЗК декларацію на паперових носіях, то в її діях відсутній прямий умисел, – пише Діло.
В той же час відомо, що злочин, який полягає в умисному неподанні декларації (ст. 366-1 КК України), може бути скоєний лише з прямим умислом. Тобто суб`єкт декларування, уповноважений на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розуміє, що він не виконує своїх обов`язків щодо подання декларації до НАЗК і, таким чином, діє з прямим умислом, знаючи наперед про суспільно-небезпечний характер своїх діянь і всі можливі наслідки.
За словами адвоката Андрія Петришина, та особа, яка є публічною, згідно з посадовими інструкціями, апріорі, має обов’язок подавати такі декларації. Але висновки Верховного Суду є обов’язковими для виконання для всіх органів державної влади. В тому числі сільських та міських рад.
На думку адвоката, в питанні щодо не подання е-декларацій, слід чітко розрізняти фізичну та публічну особу. Якщо таке порушення іде з боку фізичної особи, то це буде простим адмінправопорушенням. А публічна особа (чиновник), має ширший спектр зобов’язань.
«З такою практикою я не згідний. Виходить так, що чиновник – «шилокрут» може взяти довідку про хрещення, і це доводить факт прямої приналежності його до якоїсь із церков чи вірувань. Відтак, Верховний суд дає «зелене світло» на те, щоб посадовці могли ігнорувати закон, маючи в руках будь-яке документальне підтвердження того, що він віруючий. Це може бути свідоцтво про шлюб в церкві тощо», – розповів Петришин.
Правознавець певен, що відповідальність щодо політичного діяча чи іншої публічної особи є значно ширшою, ніж окремої пересічної людини. Публічні особи повинні бути відкритими у плані інформації, що містить перелік їхніх статків, оскільки в такий спосіб можна контролювати обсяги їх доходів, і те, чи із зарплатні живе чиновник, чи ні. Інакше, у найближчі часи усі топ-корупціонери стануть страшенно “набожними”.