Проблему стрімкого обміління озера Світязь цього року широко обговорювали не лише у волинських засобах масової інформації, а й на всеукраїнських телеканалах. Експерти та фахівці різноманітних установ пробували розібратися у причинах цього явища, висували гіпотези, шукали причини та шляхи хоча б часткового вирішення цієї непростої екологічної проблеми.
Про це йдеться на сайті Район.Шацьк
Додавали «масла у вогонь» і відпочивальники, котрі були спантеличені тим, наскільки наприкінці червня та на початку липня відійшла вода зі Світязя. Це усе підкріплювалося світлинами у соцмережах. І кого чи що тільки не звинувачували в обмілінні озера: фахівці називали однією з причин такого стану надто малу кількість опадів та малосніжну зиму, зношеність гідроспоруд, дехто звинувачував у цьому функціонування Хотиславського кар’єру у Білорусі, а дехто – й підприємства, котрі займаються вирощуванням лохини в Шацькому районі.
Директор підприємства «Волинська ягідка» Сергій Маїло, яке займається вирощуванням лохини біля села Положеве, та депутат Волинської обласної ради В’ячеслав Богдан при зустрічі спростовують цю інформацію та роз’яснюють тим, хто закидав ці звинувачення керівникам та власникам підприємства, скільки води використовують для зрошення саджанців та чи насправді впливає це на обміління озер.
– Мені дивно чути і читати про таку причину обміління Світязя. Можливо, таке пишуть і говорять люди, котрі не розуміють суті цієї проблеми. Зважаючи на це, хочемо роз’яснити людям про ситуацію, яка є насправді, – розповідає Сергій Маїло. – Коли ми ще тільки визначалися з регіоном та площами, то детально вивчали погодні умови, кількість опадів, грунти, Відповідно ще у 2016 році звернулися до Світязької метеостанції з проханням надати нам інформацію про кількість опадів, зміну рівня грунтових вод протягом останніх 5-7 років, аби врахувати для можливостей садівництва усі фактори. Тоді від світязьких метеорологів почули, що за 5-7 років рівень грунтових вод впав на 1 метр. Тобто ще тоді фіксували процес падіння.
Зараз, як відзначив директор «Волинської ягідки», саджанцями лохини засадили 75 га (це 140 тисяч кущів), а восени засадять ще 85 га.
– Для своїх потреб маємо два ставки, поки використовуємо для поливу один ставок об’ємом 20 тисяч кубів. Увесь процес поливу регулюється комп’ютерною системою, є датчики рівня води, бачимо баланс води знизу, чи вистачає вологи. Далі буду говорити мовою цифр: в сезон для зрошування кущів використовуємо 450 кубів води. В середньому ми маємо 30 поливів (днів) за сезон, якщо більша спека – то 40. Якщо взяти калькулятор, то 450 множимо на 40 і отримуємо 18 тисяч кубів. Саме стільки води використовуємо за сезон. Окрім того, кущ бере лише 20% від цієї кількості, решта води знову йде в грунт. Тепер зауважу, що в озері Світязь 180 мільйонів кубів води. Ділимо на 18 тисяч і отримуємо одну десятитисячну того, що ми використовуємо. Навіть якщо враховувати об’єми води, які використовують для поливу на плантаціях лохини в Ростані (ПП «Флора»), то це мізерні об’єми у порівнянні з кількістю води у Світязі та Шацьких озерах загалом. Окрім того, проблему з обмілінням русел річок, озер та ставів маємо не лише на Шацьких озерах, а й загалом по області та Поліссі. Це фіксують навіть спеціалісти відповідних структур та пов’язують таку проблему зі змінами клімату, зокрема, потеплінням, – додає директор підприємства.
Підтверджує слова Сергія Маїла й депутат обласної ради В’ячеслав Богдан.
– Це дуже добре, що люди звертають увагу на екологію, контролюють, вказують на проблему, недопрацювання структур, недоліки в роботі. Проте зміна клімату, думаю, не єдина причина обміління. Сьогодні ми пройшли майже 7 км меліоративними каналами, які знаходяться або в управлінні державних структур (управління водних ресурсів), або комунальному. Востаннє на очищення каналів в Шацькому районі виділили 1 млн. грн. з державного бюджету, підприємство також взяло на себе фінансування з їх розчищення. Капітально відремонтували три дамби, шлюзи, постійно доглядають за ними, регулють рівень води. І от можете порівняти канали, які утримує бізнес, і канали комунального значення, які знаходяться в занедбаному стані (на підтвердження цих слів депутат показує відзняте відео). «Волинська ягідка» не раз зверталося у Світязьку сільську раду з проханням тимчасово передати в оренду або в оперативне управління підприємства меліоративні канали, де за ними будуть доглядати на належному рівні. Але реакції немає.
Проте, як відзначив депутат, в цьому питанні не врегульована юридична площина. Можливо, з утворенням на території Шацького району єдиної ОТГ буде простіше вирішити це питання.
– Ми бачимо обміління Світязя, але разом з тим – і забиті, зарослі канали, по яких вода не може стікати в озеро. А на відео можна побачити, що на розчищених каналах вода є.
Виходом із такої ситуації, за словами В’ячеслава Богдана, могла б бути участь громад у державній програмі «Екологія-2020» (саме в її рамках відбувається співфінансування Європроєкту з каналізування населених пунктів навколо озера Світязь), яка дозволяє територіальним громадам, сільрадам, обласній раді працювати з європейськими інвесторами.
– Тобто Європа на вирішення проблем, пов’язаних з екологією (каналізування, меліорація, очищення річок, каналів) виділяє чималі транші. Наприклад, Ратнівський МУВГ два роки тому отримав транш від Євросоюзу в розмірі 1 млн. євро на розчищення їхніх каналів. Співфінансували проєкт з області та державного бюджету. Там зараз чисті канали та відремонтовані дамби. Тобто в Європи на екологічні проєкти є кошти. Нашим структурам потрібно лише скористатися цією можливістю.
Перелік «екологічних» проектів, які потребують фінансування чи то з обласного бюджету, чи то з державного, затверджує обласна рада. І на комісії я активно відстоював виділення коштів на очищення меліоративних каналів в Шацькому районі. Проте наголошую, що проблему треба вирішувати комплексно, щороку частинами виділяти гроші, бо за рік знайти їх не зможе жоден бюджет. І за декілька років ми очистимо русла річок, меліоративні канали і запустимо систему сполучення між озерами.
Також депутат обласної ради відзначає й те, що проблема очищення меліоративних каналів, ремонту гідроспоруд тягнеться більше 20 років. Їх вирішенням ніхто не займався. Відтак найбільш водний регіон України – Полісся – має проблеми з обмілінням озер та річок.
– Ми маємо Шацький нацпарк, в якому працює науковий відділ, є інші структури, але я не бачив, щоб хтось дав ґрунтовне дослідження стану озера Світязь. Білоруси копають Хотиславський кар’єр. Це проблема? Так. І це питання має вирішуватися на державному рівні. Ми ж повинні донести її до керівництва держави, міністерства екології, міні стерства закордонних справ та інших відповідних структур, створити робочі групи, залучити науковців, почати спілкуватися… Мене дивує, чому Шацький нацпарк, в якому функціонує науковий відділ, не дав свої висновки та результати досліджень не лише щодо причин обміління Шацьких озер, а й того, як вирішити цю проблему. Якщо хочемо зберегти унікальний каскад озер, маємо залучити відповідних фахівців та експертів, розробити дорожню карту вирішення цієї проблеми, показати її суспільству. І з цими рішеннями виходити на державні структури. Яким чином ми можемо мінімізувати вплив природних факторів (того ж таки потепління) на наші озера? Це той же таки стан каналів, русел річок, дамб, проблема очищення озер. Це треба робити покроково.
Наприклад, як відзначив В’ячеслав Богдан, в липні з бюджету області виділили 300 тис.грн. на ремонт дамби, що сполучає Світязь-Луки-Перемут. Але це – мізер, враховуючи масштаби проблеми. Наступним завданням для відповідних структур на місцях є потреба зробити повний аналіз усіх гідроспоруд, каналів, порахувати, які кошти треба на їх реконструкцію та очищення, передбачити кошти на їх ремонт, відшукати проєкти, які дадуть можливість залучати європейські кошти, інвесторів.
– На жаль, у нас не працює закон про державно-приватне партнерство. А це могло б бути потужним рушієм для розвитку регіонів, залучення інвестицій. Виграли б в цьому як держава, так і підприємці. Прикладом такої співпраці є облаштування набережної в селі Світязь, зокрема, пляжної зони. Бачимо, що зміни разючі. Таку форму співпраці варто застосовувати і в інших сферах, зокрема, в рамках програми «Екологія 2020», що дозволить залучити як європейські кошти на меліорацію, очищення каналів та ремонт дамб, очищення озер, – переконаний депутат.
Віта ШЕПЕЛЯ
Читайте наші новини у мережі Facebook