Майбутні батьки стикаються з різними викликами, які мають розв’язати ще до народження дитини. Це забезпечення всім необхідним немовля, економічні та соціальні питання. Зазвичай батьки готуються до пологів більше, ніж до материнства, і це потім стає проблемою для багатьох мам. З перших днів у них постають питання, що робити з дитиною, як доглядати, годувати та піклуватися. Особливо це стосується батьків первістків.
Читайте також: Як боротьба зі загнаним у кут щуром, – працівник ТЦК про свою роботу
Добре, коли подружжя проходить школу батьківства, де їм розповідають про базові моменти з догляду за дитиною, тільки далеко не всі користуються такою практикою. І після пологів у батьків виникає безліч питань щодо немовляти.
Що таке тренінгово-ресурсний центр у Луцьку і що він дає та для кого працює, можна дізнатися зі статті на lutsk.one.
Завдання центру
У Луцьку працює тренінгово-ресурсний центр для медсестер. Він створений на базі Волинського медичного інституту за підтримки Дитячого фонду ООН в Україні ЮНІСЕФ, Міністерства охорони здоров’я та Волинської обласної ради, у межах спільної програми “Турбота з народження вдома”.
Основна мета центру — це створення сприятливих умов післядипломного навчання медсестер. Медичні працівники вчаться за спеціальною медпрограмою, яка передбачає спостереження за немовлям протягом першого місяця життя і до трьох років.
Спеціаліст з питань охорони здоров’я ЮНІСЕФ в Україні Ігор Кацитадзе не виключає можливість, що у майбутньому центр може служити гарною платформою для комунікації між медичними працівниками з метою обміну досвідом.
Структура центру
Центр складається з двох зон. Тренінгова — передбачає теоретичне навчання медпрацівників та майбутніх батьків, а симуляційна — допомагає закріпити знання на практиці. У центрі встановлені спеціальні тренажери, де під керівництвом викладачів медичні працівники та майбутні батьки вчаться як правильно тримати малюка на руках, прикладати його до грудей, фіксувати його у кріслі для годування, давати перший прикорм та допомагають визначити ризики безпеки малюка у домашніх умовах.
У центрі навчання проводять викладачі Волинського медінституту. Воно триває п’ять днів і є безплатним. Після завершення курсу учасникам надають додаткові матеріали та періодично влаштовують тренінги. Фахівців готують до домашніх візитів у родини, які мають дітей від народження до трьох років.
Нова реформа чи контроль над батьками
За радянських часів медсестра була мовчазним додатком до лікаря. На жаль, у нас ця система підтримується досі у державних поліклініках. У приватних — педіатр зазвичай приймає дітей без медсестри. В Україні є можливість змінити цю систему та реформувати інститут медсестринства. Враховуючи, що медсестра є відповідальним фахівцем, вона має приймати самостійні рішення стосовно догляду за малюком та взаємодіяти з його родиною, а не відсиджуватися у кабінеті.
Як зауважив Ігор Кацитадзе, кожне немовля потребує професійного догляду. Батьки часто не мають відповідної підтримки, яка потрібна для догляду за дитиною. У центрі навчатимуть медсестер, щоб вони якісно допомагали батькам у наданні відповідей на різні питання, які можуть виникнути під час зростання малюка. Наприклад, чому важливо вакцинувати дитину, як правильно її годувати й доглядати за нею до трьох років.
Перший такий центр відкрили у 2023 році у Житомирі, а згодом і в інших областях України: Волинській, Закарпатській, Львівській, Київській, Чернігівській, Дніпропетровській та Одеській. Чи вдасться реформувати інститут медсестринства, які нові обов’язки будуть у медсестер і чи сприймуть інновації майбутні батьки — покаже час. Потрібно тільки запастися терпінням та очікувати зміни на краще.