У період проведення мобілізації громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років зобов’язані носити з собою військово-обліковий документ та пред’являти його на вимогу представника ТЦК, поліцейського, чи представника ДПСУ.
Читайте також: Скільки заробляють працівники луцьких секондів
Юристка юридичної компанії “Муренко, Курявий і Партнери” Олександра Капітула розповіла, які документи обов’язково носити та яке покарання може бути в разі їхньої відсутності.
Які документи потрібно носити з собою
Експертка каже, що раніше для осіб різної військової спеціалізації були різні документи, які було обов’язково носити з собою.
- Для призовників – це посвідчення про приписку до призовної дільниці.
- Для військовозобов’язаних – військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного.
- Для резервістів – військовий квиток.
Однак з 18 травня 2024 встановили нову форму військово-облікового документа, яка є загальною для всіх категорій громадян.
“З цього моменту військово-облікові документи старого зразка, такі як військовий квиток, приписне посвідчення або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного, не підлягають отриманню. Замість цього громадяни отримують військово-обліковий документ нового зразка у письмовій чи електронній формі”, – зазначає Олександра.
Для встановлення особи уповноважені особи зобов’язані також перевірити документ, що посвідчує особу.
Зверніть увагу: витяг про оновлення даних, який видає ЦНАП, або дані, відображені в застосунку “Резерв+” не є військово-обліковими документами. Вони лише тпідтверджують факт оновлення даних.
Водночас у застосунку “Резерв+” з’явився QR-код. Уповноважені органи можуть відсканувати його та перевірити чинність електронного військово-облікового документа.
Важливо: якщо у вас є військово-обліковий документ старого зразка, але дані в ньому змінювати не потрібно, новий військово-обліковий документ отримувати також не обов’язково.
В яких випадках потрібно замінити військовий квиток
Існує вичерпний перелік підстав, відповідно до яких військово-обліковий документ підлягає заміні:
- взяття громадянина на військовий облік як призовника, військовозобов’язаного або резервіста
- якщо призовник, який перебував на військовому обліку до набрання чинності оновленого закону про мобілізацію, не отримував посвідчення призовника, а військовозобо’язаний та резервіст – військовий квиток осіб рядового, сержантського і старшинського складу, військовий квиток офіцера запасу або тимчасового посвідчення військовозобов’язаного
- зміни категорії щодо військового обов’язку
- відсутності місця для внесення змін
- невідповідності відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних і резервістів
- втрата (зіпсування)
- виявлення бажання змінити військово-обліковий документ
Яке покарання можна отримати за відсутність
Якщо в людини немає при собі військово-облікового документа чи вона відмовляється його пред’являти, їй можуть вручити повістку для уточнення даних.
За порушення закону про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію може настати й відповідальність.
Порушення тягне за собою накладення штрафу в таких розмірах:
- від 300 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (5 100-8 500 гривень)
- від 500 до 700 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, якщо особа вчинила порушення повторно (8 500-11 900 гривень)
- від 1 000 тисячі до 1 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в особливий період вчинення порушення (17 000-25 500 гривень).