Волинь Новини

Святі Параскеви: багтовікова історія двох волинських ікон 1749 року

У колекції Музею волинської ікони є два образи – різні за рівнем майстерності їхніх авторів і за вибором ними художнього стилю подачі образів, але обидві зображають Святу Параскеву, обидві датуються 1749 роком, обидві походять з Каменя-Каширського, обидві є замовними іконами і містять донаторські написи.

Читайте також: Знай наших: волинянин залишається у кулінарному шоу «МастерШеф»

Історії цих двох ікон опублікували на сторінці музею, передає Район. Камінь – Каширський.

Ікону Святої Параскеви з Іллінської церкви Каменя-Каширського привезли до музею експедицією 1998 року і відреставрували у музейній реставраційній майстерні.

Після зняття потемнілого захисного шару на нижній міжрамній смузі подвійного обрамлення відкрились фрагменти донаторського напису:

«СИЮ ИКОН…У СОѠРУЖИ… МАКАРІЙ…СТЕЛЬ МАХЪ… Року 1749 МЦА … СЄНТ БРІѦ ДНѦ 5» – «Сію ікону сооружив Макарій Стельмах року 1749 мєсяца сєнтября дня 5». 

 

У вересні 1987 року до музею потрапила ікона Святої Параскеви з Параскевинської церкви села Осівці Камінь-Каширського району, лише у 2014 році до неї дійшла черга реставрації у Львівській філії ННДРЦУ (була у доброму стані, але записана).

 

Коли відкрили первісний живопис, став очевидним цікавий донаторський напис, оригінально розміщений на міжрамних смугах подвійного обрамлення по периметру ікони:

«Ѩ РАБЪ БЖИ ИѠАНЪ ЛОКЧУКЪ ЗЛОБЛѦ :ѠФѢРОВА ѠБРАЗЪ ƩЄИ.ДОХРАМУ Ʃ. ѾЦА НИКОЛАѦ: ДОГРАДА» КАМЕНА: …ƩЄИ ѠБРАЗЪ ЗРОБ. АѰМѲ: М..Н..» – «Я раб Божий Іоан Локчук з Олбля офірував образ сей до храму Святого Отця Миколая до града Каменя: Сей образ зроблений року 1749 м…н…».

 

Напис повідомляє, що ікону дарував Миколаївській церкві Каменя-Каширського житель села Ольблє (Села Ольблє Руське – нині Грудки та Ольблє Лядське – нині Осівці розташовані за п’ять кілометрів від м. Камінь-Каширський).

«З якихось, нам невідомих причин ікона так і не була передана до Каменя-Каширського, або ж її вернули до Параскевинської церкви с. Осівці після 1964 року (руйнація церкви Святого Миколая у Камені-Каширському)», – зауважили у музеї.

Читайте також наші новини у Facebook