Важливо Волинь Новини

Скандальний ДБРівець, прокурор та колишній політик: хто з волинян претендує на посаду голови НАЗК

На посаду голови Національного агентства з запобігання корупції претендує 64 кандидати. Серед них – троє волинян: Олег Корецький, Роман Романюк і Богдан Хитрик.

Читайте також: Неподалік Волині активно збивали російські ракети

Перелік кандидатів на посаду, які подали свої заяви на конкурс, оприлюднили на урядовому порталі. Центр журналістських розслідувань «Сила правди» проаналізував мотиваційні листи та декларації волинських претендентів.

Адвокат і колишній ДБРівець Олег Корецький

Олег Корецький родом з села Соловичі, що поблизу Турійська. Юридичну освіту здобув в Львівському національному університеті імені Івана Франка. Працював в органах прокуратури на різних посадах з 2002 року. У 2012-му році наказом генпрокурора Віктора Пшонки Олега Корецького призначили на посаду Любомльського міжрайонного прокурора. Керівна посада в часи президентства Віктора Януковича не стала на заваді Олегу Корецькому після Революції Гідності у 2014-му стати заступником прокурора Волинської області Анатолія Коцури, а потім і першим заступником прокурора області Вадима Максімова. У 2016 році перейшов працювати в Генеральну прокуратуру України.

З 2019 року Олег Корецький працював на посаді начальника відділу Державного бюро розслідувань. Проте, вже через рік він пішов з ДБР зі скандалом. Корецький заявив, що він «розслідував справи щодо Петра Порошенка нормально і за законом», однак потім до нього прийшли «якісь незрозумілі «харківські» люди» і почали «давати незрозумілі вказівки». Корецький їм відповідав, що «складу злочину немає» і пропонував «приймати законні рішення», після чого його попросили піти з посади. Згодом в ДБР офіційно повідомили, що заява Корецького щодо тиску на нього «не відповідає дійсності і є політично вмотивованою», а його дії містять окремі ознаки кримінального правопорушення через розголошення відомостей досудового розслідування.

Після звільнення з ДБР з липня 2020 року він займається адвокатською діяльністю. Дружина Олега Корецького Вікторія Корецька працює суддею Ківерцівського районного суду з 2009 року. У 2020-2022 роках виконувала також обов’язки голови Ківерцівського районного суду.

Олег Корецький, фото Главком

У мотиваційному листі Олег Корецький виклав свій досвід та бачення перших кроків на посаді.

«Я чітко усвідомлюю, що саме потрібно робити на вказаній посаді для уникнення втягування НАЗК в політичні процеси, а також підвищення рівня його ефективності для реального притягнення високопосадовців до встановленої законодавством відповідальності в Україні», – пише Корецький.

Ще Олег Корецький вважає, що підслідність кримінальних правопорушень вчинених при декларуванні слід закріпити лише за НАЗК.

Обов’язковим для кандидатів є подання декларацій, які і має перевірити саме НАЗК. В подружжя Корецьких задекларовано 8 земельних ділянок: три в Струмівці поблизу Луцька площами 7,8; 9 і 16,5 соток, одна в Гаразджі на 20 соток, одна площею 30 соток у Верхівці та дві по 5 соток у селі Соловичі на Турійщині. Ще 19 соток подружжя має у селі Дмитрівка Бучанського району на Київщині. Окрім цього, родина Корецьких декларує записаний на дітей будинок в Струмівці площею 188,2 кв. м., квартиру у спільній власності в Турійську площею 24,1 кв. м., недобудований будинок на 153 кв. м. на Київщині, квартиру площею 69,5 кв. м. та нежитлове приміщення на 302 кв. м. в стадії будівництва у Струмівці.

У декларації кандидата зазначені чотири автівки: зареєстрований на тещу Надію Петрович Mercedes-Benz ML 250 2015 року випуску, Subaru Crosstrek 2013 року випуску, що належить сестрі Христині Корецькій, та дві автівки, які належать самому подружжю Корецьких: Audi ТТ 2010 року випуску та Audi A7 2014 року випуску.

Олег Корецький у 2022 році заробив 272 тисячі гривень як підприємець, дружина отримала один мільйон 285 тисяч гривень зарплати на посаді судді, ще 30 тисяч – за викладання у Луцькому національному технічному університеті. Також подружжя продало нерухомості на 720 тисяч гривень. Окрім цього, Корецький отримав подарунок у розмірі понад 1,21 мільйона гривень від сестри Христини.

Олег Корецький також задекларував корпоративні права у двох фірмах: ТОВ «Волинь агро ленд», головний офіс якої – у Словаччині, та київської ТОВ «Адвокатська компанія «Юстем». Подружжя має й чималі заощадження: 120 тисяч євро у готівці та 7,5 тисяч євро у словацькому банку. Серед фінансових зобов’язань в адвоката – 1,26 мільйона гривень за фінансування будівництва компанією «Інвестор».

У 2018 році «Сила правди» писала про розбіжності у деклараціях подружжя Корецьких за 2012-2017 роки.

Колишній депутат Луцької міськради і керівник служби зайнятості Роман Романюк

Лучанин Роман Романюк – з липня 2022 року працює керівником секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. До цього понад 5 років очолював Волинський обласний центр зайнятості. А починав кар’єру банківським працівником.

Роман Романюк має досвід в політиці. У 2010-2015 роках був депутатом Луцької міської ради. Впродовж своєї політичної кар’єри встиг змінити чотири партії. Починав із «За Україну», згодом долучився до «Народного фронту», певний час очолював луцький осередок «БПП «Солідарність». На виборах до місцевих рад у 2020 році балотувався від «Слуги народу», але безуспішно.

Директор Волинського обласного центру зайнятості Роман Романюк
Роман Романюк, керівник секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини

У разі його обрання головою НАЗК Роман Романюк збирається створювати нові антикорупційні стандарти.

«Зробити максимально зрозумілим, простим та комфортним процес заповнення декларацій. Особисто зіштовхуючись з заповненням та поданням щорічних декларацій, можу точно сказати, що формування декларації та її подання є недостатньо зрозумілим процесом для декларантів. Це пов’язано як з технічними проблемами, необізнаністю з вимогами законодавства та правилами заповнення декларацій», – пише у мотиваційному листі Роман Романюк.

У декларації Романюка за 2022 рік – дві квартири: одна на майже 130 квадратних метрів у Луцьку, іншу, вдвічі меншу він орендує в столиці, де власне й працює. Дружина Богдана Романюк володіє будинком на 63,5 квадратних метри в Жидичині. У цьому селі неподалік Луцька на неї також зареєстровано шість земельних ділянок загальною площею 3,5 гектара. Ще одна площею 12,7 соток – в сусідньому Кульчині. Роман Романюк, згідно з декларацією, у 2022 орендував 81 квадратний метр комунальної землі у Луцьку.

Серед транспортних засобів подружжя Романюків задекларувало Ford Fiesta 2014 року випуску та BMW X5 2018 року випуску.

Пані Богдана працює викладачкою у Львівському базовому медичному коледжі «Монада». За 2022 рік вона заробила трішки менше ста тисяч гривень. А от Роман Романюк отримав торік 455 тисяч гривень у Волинському обласному центрі зайнятості, трохи більше мільйона гривень – в секретаріаті Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, 20 тисяч гривень – за викладання у Луцькому національному технічному університеті.

Зберігає Роман Романюк 30 тисяч доларів, 10 тисяч євро і 300 тисяч гривень готівкою. З 2016 року кандидат на посаду очільника НАЗК має також невеличку частку в статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрволиньторф».

Прокурор з досвідом Богдан Хитрик

Ще один волинянин Богдан Хитрик – юрист за освітою. Працює в органах прокуратури з 2008 року, з 2014-го – в Генеральній прокуратурі. Нині – начальник відділу представництва інтересів держави у бюджетній сфері другого управління Департаменту представництва інтересів держави в суді Офісу Генерального прокурора.

Працівник прокуратури Богдан Хитрик. Фото із ptcu.gp.gov.ua

В мотиваційному листі він написав, що на посаді, на яку претендує, хоче приділити увагу сфері публічних закупівель.

«За час роботи в органах прокуратури я зарекомендував себе висококваліфікованим спеціалістом, сумлінним, принциповим, відповідальним працівником. Своєю тривалою і бездоганною службою в прокуратурі сприяю розвитку правової держави, втіленню принципів верховенства права та захисту законних інтересів держави. Мені притаманні такі риси характеру як наполегливість, принциповість, вимогливість», – пише про себе Богдан Хитрик.

У декларації за 2022 рік Богдан Хитрик вказав лише квартиру на 62 квадратних метри в Софіївці Борщагівській під Києвом, де проживає з сином, та дві земельні ділянки на Волині: 65 соток у Княгининку Луцької громади і 10 соток в селі Новий Двір Турійської громади.

За 2022 рік Богдан Хитрик задекларував понад 1,25 мільйона гривень зарплати в Офісі генерального прокурора. Також отримав 100 тисяч гривень аліментів, понад 20 тисяч соціальної допомоги. На банківських рахунках він зберігає майже 80 тисяч гривень і 1300 доларів. Ще дві тисячі доларів тримає готівкою.

Раніше Центр журналістських розслідувань «Сила правди» вже писав, що брати Богдана Хитрика також пов’язані з правоохоронними органами. Зокрема, брат Руслан Хитрик працював суддею у Рожищі з 2011 до 2018 року, а згодом пішов на адвокатські хліби. Олександр Хитрик працює в слідчому управлінні Служби Безпеки України на Волині.

Термін перебування на посаді нинішнього голови НАЗК Олександра Новікова закінчується у січні 2024 року. Його обрали в 2019 році. За законом він не може йти на другий термін, тож конкурсна комісія в будь-якому разі повинна обрати нове обличчя серед 64 кандидатів.

Читайте також наші новини у Facebook