Волинь Новини

Волиняни з пересадженими органами розповіли, як живуть після трансплантації. ФОТО, ВІДЕО

 області – 42 людини з пересадженими органами. Щодня вони змушені приймати ліки, що запобігають відторгненню. Медикаментами держава мала б забезпечити їх безплатно, натомість люди самостійно купують таблетки, що продовжують їх життя, інформує Суспільне.

12 років лучанка Наталія Гараєва живе з пересадженою ниркою. Трансплантацію їй робили у Білорусі. Тепер щодня жінка приймає більше десятка таблеток, аби запобігти відторгненню пересадженого органу.

Волиняни з пересадженими органами розповіли, як живуть після трансплантації. волинь, ліки, пересаджений орган, таблетки, трансплантацияВолиняни з пересадженими органами розповіли, як живуть після трансплантації. UA.Волинь

Живе з пересадженою ниркою Наталія Гараєва: “Цих я п’ю 6 таблеток в день, цих по дві вранці і ввечері, цю одну, ці препарати треба пити пожиттєво.”

Ці ліки мала б отримувати безплатно, – каже Наталія, – в Україні діє відповідна державна програма, але таблетки здебільшого купує власним коштом.

Живе з пересадженою ниркою Наталія Гараєва: “Січень місяць нам дали по пару капсул цього препарату, лютий нічого не дали, а цей вже не дають півтора – до двох років і я купляю, не підійшов препарат мені – і в мене йшло відторгнення від ліків і зараз лікарі сказали, щоб я тільки ці пила, більше ніякі.”

Замість оригінальних лікарських препаратів людям з пересадженими органами в Україні нині безплатно видають генерики – ліки з тією ж діючою речовиною, але іншою назвою, розповідає Наталія Гараєва. Найнеобхідніші медикаменти Наталії обходяться у 5 тисяч гривень щомісяця. Раз у декаду декілька тисяч вона витрачає на вимірювання концентрації ліків в організмі. Їх нестача чи надлишок негативно позначаються на здоров’ї. Аналізи здає у Києві чи Львові. Наталія каже: отримує три тисячі пенсії як інвалід з дитинства.

А це Міланка. Зараз дівчинка усміхнена і весела, три роки тому ситуація була іншою, розповідає мама Ольга Проніна. Через вроджену хворобу її донька потребувала пересадки печінки. Оперували малечу в Італії, донором стала мама.

Волиняни з пересадженими органами розповіли, як живуть після трансплантації. волинь, ліки, пересаджений орган, таблетки, трансплантацияВолиняни з пересадженими органами розповіли, як живуть після трансплантації. UA.Волинь

Мама Мілани Медвецької Ольга Проніна: “Пожиттєво Міланка питиме таблетки. Вони є дуже важливі, це одні з тих ліків, які змінювати – замінювати не можна взагалі без показань лікаря – трансплантолога.”

Ліки родина купує самотужки, на державну програму не сподівається. Зі слів Ольги Проніної, дівчинка потребує також постійних – консультацій лікарів і здачі крові. Обстежують Міланку у Львові.

Мама Мілани Медвецької Ольга Проніна: “У перший рік після трансплантації ми їздили щомісяця, зараз рідше – раз в 2-3 місяці, це важко, ми би просили організувати лабораторію і обстеження у Луцьку.”

Робити аналіз на рівень ліків у крові є можливість в обласній клінічній лікарні. Тут можуть готувати пацієнтів і донорів до трансплантації, розповіла завідувачка лабораторії Людмила Мілінчук.

Завідувачка лабораторії обласної клінічної лікарні Людмила Мілінчук: “У нас є 2 апарати, питання в тому, щоб виділилися гроші на ці аналізатори. Пересаджені органи – це такі органи, які дають про себе знати тільки лабораторно, коли відторгаються, коли клінічно проявилися, дуже важко зберегти цей орган.”

Начальник управління охорони здоров’я облдержадміністрації Ігор Ващенюк: “Питання в реактивах – там сума не така критична – 150 тисяч гривень – то ми їх будемо намагатися спільно з обласною радою знайти. Якщо виділяться з бюджету, то аналізи будуть безкоштовними.”

На Волині мешкає 42 особи з пересадженими органами, розповів Ігор Ващенюк. Каже: більшість з них відмовились від ліків, закуплених за державною програмою. Тож, облдержадміністрація звернулася до МОЗу з проханням купувати оригінальні препарати, які людям призначили трансплантологи.

Начальник управління охорони здоров’я облдержадміністрації Ігор Ващенюк: “Ми зараз за обласний бюджет завершуємо торги, купуємо ті препарати, які призначені, брендові препарати, це не вирішує проблему, лише на півтора – два місяці, але, я сподіваюсь, що за цей час буде рішення і будуть препарати, які потрібні цим хворим.”

Сьогодні Ольга Проніна разом із Міланкою їдуть до Львова на чергову здачу крові. До Києва обстежитись збирається і Наталія Гараєва. Жінки кажуть: сподіваються, що необхідні аналізи вони зможуть зробити на Волині.

Живе з пересадженою ниркою Наталія Гараєва: “Хочеться, щоб держава дослухалась до нас і помогла нам, дала можливість жити повноцінно.”

Лариса Літвицька

Leave a Comment