Новини

“Рейдерству – ні”: набув чинності антирейдерський закон

Вчора набув чинності законопроект 1056-1, який встановлює ряд дієвих антирейдерських запобіжників. Про це на своїй офіційній сторінці в Facebook повідомляє заступник Міністра юстиції з питань нотаріату Ольга Оніщук.

Основні положення закону передбачають:

1) Акредитовані суб’єкти позбавлені повноважень у сфері державної реєстрації. В 00:00 анульовано доступ до реєстрів усім державним реєстраторам, які входили до складу таких суб’єктів. «Згідно зі статистикою саме представники таких КП здіснювали 95% рейдерських захоплень у державних реєстрах протягом 2016-2019 років», — зауважила Ольга Оніщук.

Читайте також: Аби ліки в Україні не підробляли – упаковки маркуватимуть 2D кодом

2) Нотаріально засвідчені документи, на підставі яких проводиться державна реєстрація, викладаються на спеціальних бланках нотаріальних документів, що є додатковим захистом таких документів від підробки.

3) Доступ реєстраторів до державних реєстрів здійснюватиметься шляхом багатофакторної аутентифікації.

Ольга Оніщук пояснює, що при проведенні реєстраційних дій в системі, а саме перед винесенням рішення про державну реєстрацію, державні реєстратори не лише використовуватимуть електронний підпис, але й підтверджуватимуть операцію на мобільному телефоні, використовуючи систему MobileID. Впровадження додаткової ідентифікації зменшує ризик несанкціонованого доступу до реєстрів через зламування комп’ютерів реєстраторів та захищає систему в цілому.

4) Реєстратор зобов’язаний визначати обсяг цивільної дієздатності фізичних осіб і цивільної правоздатності та дієздатності юридичних осіб, а також перевіряти повноваження представника фізичної або юридичної особи щодо вчинення дій, направлених на набуття, зміну чи припинення речових прав, обтяжень таких прав.

Це означає, що відсьогодні реєстратор має встановлювати, чи належна людина звернулася за вчиненням дії? Чи усвідомлює ця людина значення своїх дій? Чи є у неї повноваження звертатися саме за вчиненням такої дії? Встановлюється обов’язок КМУ диференціювати санкції за відповідні порушення, допущені в сфері державної реєстрації.

«Відтепер застосувати покарання «для галочки» буде абсолютно неможливим. Це значно знизить корупційні ризики в сфері контролю за діяльністю державних реєстраторів. «Нареєстрував?» – отримуй по заслугам. «Працюєш чесно та не здійснюєш порушень, які спричиняють шкоду громадянам та бізнесу?» – реєструй далі та спокійно виконуй свої функції, не думаючи, що завтра хтось вимагатиме з тебе хабаря та залякуватиме блокуванням доступу до реєстру. Це лише перший пакет законодавчих антирейдерських змін. Вже готуємо черговий, який напрацьовується нашою командою з урахуванням проаналізованої інформації, доступ до якої ми отримали лише місяць тому. Ідемо тільки вперед, не дивлячись на труднощі, що зустрічаються на нашому шляху», — зазначила заступник міністра юстиції.

Читайте наші новини у мережі Facebook

Leave a Comment