У стоматологів та пацієнтів достатньо підстав, щоб не любити зуби мудрості. У щелепах вони мають восьмий номер, тому називаються «вісімками». Асоціація з мудрістю викликана фактом пізнього (15-25 років) прорізування. Яких неприємностей чекати від зубів мудрості?
Чому зуби мудрості доставляють проблеми?
“Вісімки” – рудиментарні органи, які не зникли в процесі еволюції. Через їх нефункціональний формат і виникають проблеми. Найчастіше зустрічаються такі ускладнення:
- запалення ясен при прорізуванні;
- створення тиску сусідні одиниці;
- ушкодження слизової оболонки рота через неправильне прорізування;
- гостре запалення із-за глибокої посадки та не прорізування;
- дистопія, тобто зростання у неправильному напрямку.
На “вісімках” швидко розвивається карієс, оскільки через особливості положення в ротовій порожнині за ними складно забезпечити якісну гігієну. У таких випадках доводиться проводити видалення зуба мудрості Київ. Часто виникає кореневий карієс, який не помітний зовні, але швидко переходить на сьому одиницю.
У яких випадках потрібно видаляти зуби мудрості?
Якщо треті моляри прорізалися без ускладнень, містяться у належному гігієнічному стані, їх не варто видаляти «для профілактики». Одиниці можуть стати опорою для інших зубів при протезуванні, частково брати участь у процесі пережовування їжі. Але є низка ситуацій, коли видалення є обов’язковим:
- гнійний періостит;
- повна чи часткова ретенція;
- пульпіт;
- глибока каріозна порожнина;
- кіста кореня;
- загострення періодонтиту;
- аномалії зубного ряду, що сприяють формуванню неправильного прикусу;
- хронічне запалення ясен над зубом мудрості.
На початку прорізування восьмого зуба бажано відвідати стоматолога, навіть якщо процес відбувається без ускладнень. Лікар зробить панорамний знімок та ухвалить рішення про доцільність видалення.
Процедура видалення зуба мудрості
Неускладнений, неритинований третій моляр видаляється за стандартним протоколом, під місцевою анестезією. У складних випадках проводять додаткові маніпуляції.
Етапи видалення:
- знеболення;
- відділення тканин ясен від зубної поверхні;
- розхитування, екстракція спеціальними інструментами. Викривлене коріння видаляється частинами;
- очищення та знезараження лунки;
- встановлення в лунку гемостатичної губки.
Складними вважаються випадки видалення ретинованих “вісімок”. Операція проводиться з посиленою анестезією, може зайняти до півтори години.
Рекомендації лікаря після видалення зуба мудрості
Після операції рекомендується:
- протягом 2-3 годин не їсти;
- виключити фізичні навантаження та лазню;
- приймати знеболювальні засоби, прописані стоматологом.
Гігієну ротової порожнини слід проводити дбайливо, уникаючи активних полоскань. Тривалість процесу реабілітації залежить від індивідуальних особливостей складності видалення.