Волинь Новини

Консультації за потреби: чому на Волині діти ходять у школу, де немає укриття

Оскільки зараз оголошений воєнний стан, то очне навчання у школах можливе при наявності укриттів. Попри такі умови у одній зі шкіл Камінь-Каширського, де облаштованого укриття немає, діти все ж відвідують заклад освіти для консультацій, навчаючись при цьому дистанційно. Директорка каже, що дозволу на них не давала і що це ініціатива самих батьків.

Анонімний допис учениці

З липня 2022 року в Україні стали відомі умови очного навчання в умовах воєнного стану. Для того, аби діти відвідували школу, в закладі має бути сертифіковане укриття. Школи, які не мали підвалів, були змушені піти на дистанційне навчання. Дехто – оперативно почав будувати сховища. У Камінь-Каширському ліцеї №1 ім. Євгена Шабліовського, зі слів директорки, за облаштування підвалу взялися в листопаді і досі тривають роботи.

А тим часом учні інколи приходять на «консультації», написала одна з одинадцятикласниць чи один із одинадцятикласників, бо все ж відповіді на деякі коментарі змушують у цьому сумніватися, у одній із місцевих груп у фейсбуці. Допис та створила під фальшивим акаунтом: сказала, що таким чином хоче зберігати анонімність.

 

Консультації за потреби: чому на Волині діти ходять у школу, де немає укриттяКонсультації за потреби: чому на Волині діти ходять у школу, де немає укриття

 

«У школі немає підвалу. Дітей під час повітряних тривог тримають на вулиці. Старших відпускають додому, а малих тримають на холоді…

Після тривог у Волинській та Рівненській областях та скарги когось з дорослих у фейсбук, нас відпустили на дистанційне.Дистанційне продовжувалось недовго. Нам сказали знову приходити у школу на «консультації». Так звані «консультації» – це уроки. Підвалу немає, запрошувати дітей відвідувати школу – нелегально», – йшлося у дописі, який наразі вже видалений.

Як вона розповіла у коментарі виданню ВСН, консультації тривають 45 хвилин, як звичайні уроки, і їх проводять за бажанням, проте паралельно онлайн-уроки не відбуваються. У разі тривоги їх відпускають додому. Якщо хтось з учнів на консультації не приходить, при потребі деякі вчителі пропонують їм телефонувати за поясненнями, деякі через відсутність світла – відмовляють.

Дівчина каже, що частина учнів ходять до школи.

3 учнів класу ходять до школи. Хтось сумує за однокласниками і атмосферою, а комусь так легше отримувати знання. Усі невдоволені відсутністю підвалу», – пояснює учениця.

 

Дирекція: про консультації просили батьки, але цього не дозволяли

Проводити консультації для учнів, за словами директорки Камінь-Каширського ліцею №1 ім. Євгена Шабліовського Людмили Тішкової, запропонували батьки. Водночас вона розповідає, що дозволів на це не давала.

«У мене є міністерський наказ про дистанційне навчання. Ніякого дозволу на таку роботу директор (тобто вона, – ред.) не давала, не дає і робити цього не має права. Якщо батьки просять вчителя прийти, а вчитель погоджується, тоді потрібно запитувати у них і у вчителя. Одні батьки просять консультацію, інші – ні. Між ними не можна розібратися», – коментує директорка закладу освіти.

Зазначає, що негативних звернень до неї ні від батьків, ні від учнів щодо цієї ситуації не було.

Зокрема про це говорить і заступниця директора з навчально-виховної роботи та вчителька математики в 11 класі Надії Бащук.

«Це ж 11 клас, підготовка до ЗНО, тому, звичайно, приходять батьки з пропозицією і просять, щоб вчителі робили консультації. Приходять діти, які не мають світла вдома у цей момент, а для інших паралельно я проводжу дистанційно заняття», – пояснює вона.

 

Консультації за потреби: чому на Волині діти ходять у школу, де немає укриття

 

Укриття досі облаштовують

Головна проблема закладу – відсутність укриття. І саме це найбільш обурює багатьох. Учні хочуть ходити до школи, та без укриття це неможливо. Тож уроки з деяких предметів проводять таким чином.

Щодо укриття директорка ліцею розповідає, що воно готується: батьки виносять землю з підвального приміщення, а спеціальна бригада займається механізованим відкачуванням води звідти. Все тому, що школа розташована на низовині і у підвалі збирається вода. З листопада там стартували роботи, а з грудня доєдналися самі батьки. За словами Людмили Тішкової, ініціативу проявили самі батьки.

«Було засідання, на якому батьки погодилися доєднатися до справи, щоб діти могли ходити до школи. Там вже закінчуються роботи. Винесення землі підходить до завершення. Можливо, ще тиждень, а потім лишаться роботи з косметичного ремонту», – пояснює вона.

Одна мама, що просила не вказувати її імені і діти якої ходять до школи, каже, що не розуміє, чому батьки, а не кваліфіковані працівники, повинні ходити і вручну копати землю.

Натомість Ірина Монець, двоє синів якої навчаються у ліцеї, говорить, що якщо батьки прийдуть на кілька годин допомогти вивезти пісок – це не буде проблемою.

«Такий час, коли багато для школи та і для інших структур роблять самі люди, тому що держава зараз не в змозі це зробити. Нас не змушують – нас просять допомогти за можливості», – коментує Ірина.

Ще одна мама четвертокласника і дев’ятакласника цього ж ліцею Наталія Долежко розповідає, що ще на початку грудня відбувалися збори, на яких батьки добровільно зголосилися допомогти школі в облаштуванні укриття.

«Паралельно ведуться дренажні роботи підрядною організацією, які оплачуються, а батьки допомагають, виносячи пісок. Цим вони допомагають пришвидшити процес облаштування, тому що ми розуміємо, що діти вже рік часу вчаться на дистанційній формі. Це зовсім не та якість освіти і знання, які ми б хотіли, щоб вони отримували», – розповідає Наталія.

 

 

Серед її знайомих негативних відгуків щодо такої ініціативи вона не чула, тому що це робиться задля хорошої справи.

 

 

«Школа велика, тому приходять багато батьків. Це не ж не троє, а значно більше. Є графік для кожного класу. Їх силою не змушують. Ми проходимо без проблем, вже лишилося роботи на кілька днів. Всі батьки «за», щоб дітки відвідували школу, тому ми намагаємося створити ці умови», – розповідає жінка.

 

 

Додає, що батьки хочуть, щоб вчителі проводили консультації, бо опанувати стільки предметів дистанційно, особливо у старших класах, вкрай складно.

Про проведення робіт з облаштування укриття повідомив і голова Камінь-Каширської громади Віктор Пась. Також, за його словами, школа потрапила у державну програму з будівництва укриттів на 2023 рік. Але вона поки не затверджена,

 

Консультації за потреби: чому на Волині діти ходять у школу, де немає укриття

 

Батьки на зборах вирішували подальше навчання

Згодом, учениця школи розповіла, що відтепер до закладу ходитимуть всі учні.

 

 

«У нас сьогодні (9 лютого, – ред.) були батьківські збори одного з одинадцятих класів. Раніше до школи ходили ті діти, які хотіли, відтепер – всі. Сьогодні більшість батьків були за те, щоб діти відвідували школу», – написала вона.

 

 

Директорка ліцею Людмила Тішкова підтвердила проведення батьківських зборів. За її словами, є єдиний наказ, який говорить, що наразі відбувається дистанційне навчання.

Мама одинадцятикласника, який відвідував консультації у школі, Ірина Монець, що була на зборах, розповіла, що всі батьки, які прийшли до школи хочуть, щоб їхні діти вчилися очно, тому зібрали для цього підписи.

 

 

«Це бажання, мабуть, не лише дітей, а й батьків, тому що діти закінчують 11 клас, а онлайн-навчання складно організувати особливо зараз зі світлом. Не кожен зможе собі дозволити придбати спеціальні пристрої для цього.

Я хочу, щоб моя дитина відвідувала хоча б основні предмети для кращого складання ЗНО, тому що це наше майбутнє. Спершу було дистанційне через коронавірус, тепер – через війну. Коли дитина сидить на уроці – зовсім інші знання», – коментує вона.

 

 

Водночас вона заперечує слова у дописі учениці про те, що дітей виганяли зі школи під час тривоги. Вчителі їх лише виводили зі школи – когось забирали батьки, хтось сам добирався додому.

Щоб діти навчалися очно, хочуть батьки не лише одинадцятикласників, каже вона, а й інших учнів. Жінка підкреслює, що вони самі беруть відповідальність за своїх дітей і якщо хтось не хоче відвідувати школу, то може навчатися дистанційно, що є складно, зважаючи на ситуацію зі світлом.