Про ціни на яйця в Україні останнім часом не жартував тільки лінивий. Стрімкий стрибок вартості яєць відбувся на початку осені. Так, якщо у серпні десяток яєць можна було купити за ціною 35-38 гривень, то вже у вересні вони коштували понад 50 гривень, а на середину жовтня підскочили в ціні до 80 гривень за десяток.
Фахівці пояснюють, що ріст цін відбувся через кілька факторів, зумовлених війною. Перше – це тимчасова окупація значних територій України. До прикладу, 2021 році Херсонська, Донецька, Луганська, Харківська та Запорізька області сумарно виробляли 17% яєць. Зокрема, на Херсонщині розташована одна із найбільших в Україні – Чорнобаївська птахофабрика, пише Ліга.
Дуже вдарили по вартості і проблеми з логістикою. Так, якщо у березні на кордонах були величезні черги, і закупити та привезти імпортних курчат було проблемою – то у вересні-жовтні не буде яєць, які мали б нести ті курчата.
Найочевиднішою є проблема зі здорожчанням собівартості виробництва. Так, зросли ціни на корм для курей, вартість електроенергії, вартість транспортування яєць до місць торгівлі тощо.
ЗА СКІЛЬКИ МОЖНА КУПИТИ ЯЙЦЯ У ЛУЦЬКУ
Станом на 21 жовтня ціни на яйця у Луцьку доволі різні. Так, у популярних торгових мережах на кшталт «Сільпо» десяток яєць класу СВ обійдеться покупцям у 83 гривні. Яйця трохи меншого розміру коштуватимуть 68 гривень за десяток. Яйця категорії С0-С1 – 57-61 грн.
У локальній мережі маркетів 7/23 десяток яєць, залежно від розміру і ваги, можна купити за цінами 78 грн, 80 грн та 82 грн.
Точка продажу яєць на Центральному ринку у Луцьку пропонує покупцям ціни від 60-65 гривень за десяток – до 70 гривень за десяток. Продавець пояснює, що ціна залежить від класу яйця та від постачальника. Логістика зараз дуже впливає на вартість продукту.
Продавці на ринку пропонують також і «домашні» яйця – не дешевше 80 гривень за десяток. Подекуди просять 85-90 гривень.
ЧИ БУДЕ РОСТИ ЦІНА
Фахівці пояснюють, що 80 гривень за десяток яєць – не межа, і до кінця року ціна може зрости ще на 10%. Однак, після цього ціна стабілізується, а тому масово скуповувати яйця, щоб не переплатити – не потрібно, кажуть експерти.
Сподіватись на майбутнє зниження не варто, певен член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин. Яйця в Україні дешевшали лише через недобросовісну конкуренцію за кордоном та через надлишок яєць, каже він.
«Коли у минулі роки хтось в Європі «знаходив» у наших яйцях сальмонелу або щось подібне, яйця в Україні дешевшали дуже стрімко. Але коли з’ясувалося, що це «заслуга конкурентів, яйця стрімко зростали у вартості», – розповідає Пендзин.
Втім, аналітикиня Світлана Литвин і віцепрезидент ТППУ Михайло Непран сподіваються на стабілізацію ціни. Вже за два-три місяці технологічний ланцюг (яйце->курча->курка-несучка) відновиться. Вплине на це і сам ринок: якщо є потреба у дешевшому продукті, його почнуть завозити. Як варіант – польські яйця за старою ціною, припускає Непран.
«Паніка», яку клієнти зараз переживають з яйцями, уже була із гречкою, нагадує перший віцепрезидент ТППУ Непран. Коли панічні настрої через зростання цін досягли піка, вона коштувала 100 грн/кг. Зараз ціна впала на 20%, коли з’явився український врожай. Так само буде і з яйцями, певен він.