Дрони-камікадзе іранського виробництва, які використовує російська армія задля атак на українські міста, несуть приблизно 40 кілограмів вибухівки і літають зі швидкістю в середньому 180 км/год. Вони спричиняють потужну вибухову хвилю і велику кількість дрібних уламків. Оскільки такі БПЛА літають на малій висоті — до 5 км, тому його складно виявити силами ППО.
Розпізнати наближення дрона Shahed-136 можна за характерним звуком під час польоту — коли вони наближаються, їхній мотор видає гучний звук, схожий на роботу бензопили чи роботу двигуна мопеда.
Характерною візуальною особливістю таких безпілотників у повітрі є його трикутна форма. Shahed-136 не може самостійно знаходити цілі, тож здебільшого російські військові запускають дрони у бік великих немобільних цілей.
Що робити, коли Росія запускає іранські дрони
У Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України надали поради, як уберегтися від дронів-камікадзе:
- чуєте звук двигуна поруч — негайно прямуйте до укриття та залишайтесь там, поки не мине небезпеки;
- обирайте місця якомога далі від військових та стратегічних об’єктів, адміністративних установ;
- коли нема змоги дістатись укриття, дотримуйтесь правила “двох стін”, які мають відділяти вас від небезпеки;
- не залишайтесь в транспорті, вийдіть та відбіжіть подалі від дороги, і там знайдіть можливе укриття;
- не ховайтесь у під’їздах, під арками на сходових майданчиках, у підвалах панельних будинків, біля автомобільної техніки, автозаправних станцій тощо.
Як збивати дрони-камікадзе Shahed-136
Найбільш ефективними для збиття дронів-шахідів можуть бути зенітні установки, зокрема, “Гепарди”. Більш щільне розміщення зенітно-ракетних комплексів сприятиме тому, що дрони будуть збивати більш ефективно, розповів Коваленко. Загалом знищити безпілотник можна будь-яким засобом протиповітряної оборони, а виявити за допомогою радару, пише “Мілітарний”.
За словами начальниці об’єднаного координаційного центру сил оборони та охорони Півдня Наталі Гуменюк, дрони керовані та можуть змінювати маршрут під час атак.
“Тактика використання такого дрона в іранській армії ― масовий запуск. Коли вдаються до “тактики рою” ― запускають одразу 6-8 таких камікадзе, які вражають стаціонарний об’єкт”, ― говорить Олег Катков, головний редактор програм інформаційно-консалтингової компанії Defense Express.