Протягом місяця журналісти 12 каналу працювали над циклом матеріалів про керівницю Шацького національного природного парку Марію Христецьку.
Держустанову вона очолила у грудні 2017-го в 27-річному віці. Спершу все нібито було добре: огляд рекреаційних пунктів, відкриття екологічних постів, чимало інтерв’ю про виконану роботу. Та згодом місцеві мешканці, підлеглі й підприємці почали звинувачувати посадовицю у зловживанні службовим становищем. Та про все по порядку.
У першій частині розслідування ми розповідали про те, що Марія Христецька на території Нацпарку має кілька своїх неофіційних торгових точок. Більше того, вона оформлює свій бізнес на колишніх працівників парку, що ті самі підтверджують. Облаштовують такі павільйони її підлеглі, і працюють там протягом сезону теж вони.
Наприклад, на одній із таких точок на пляжі університетської бази «Гарт» усе літо торгувала прессекретарка нацпарку Оксана Гаврось. Жінка зізнається: їй, крім офіційної зарплати, за це Марія Христецька доплачувала із власної кишені.
Крім цього, у цій частині розслідування йдеться про вимагання хабарів у тисячі доларів за можливість законно працювати та про два маєтки, які директорці нацпарку вдалося звести за останні два роки.
Більше дивіться у відео.
У другій частині розслідування журналісти 12 каналу розповідали про тендери, що проводить Шацький національний природний парк. За дивним збігом обставин у них частенько виграє продавчиня магазину, який належить батькові Марії Христецької Володимиру Христецькому. Продавчиня-підприємиця оформила ФОП за кілька днів до того, як взяла участь у першому тендері нацпарку, здає в оренду вантажівку та стрічкову пилораму.
Чимало цікавого про свою шефиню погодились розповісти і колишні працівники нацпарку. За їхніми словами, Марія Христецька звільняла підлеглих, якщо ті відмовлялись няньчити її дитину, змушувала писати свою дисертацію науковців держустанови та заставляла «колег» виконувати інші свої забаганки.
Про що саме йдеться – дивіться у другій частині.
У третій частині розслідування ми розповідаємо про те, як Марія Христецька покриває незаконний видобуток унікальної водорості – кладофори. Без цієї рослини Світязь може перетворитися на звичайнісіньке болото.
На умовах анонімності нам погодився розповісти про це один із браконьєрів. Каже, що домовляється з керівництвом нацпарку через посередника. Ніч браконьєрства вартує орієнтовно 100 доларів, і за час, поки очолює нацпарк Марія Христецька, кладофору почали видобувати у рази більше охочих заробити.
У цій серії також говоримо із місцевими мешканцями, які нарікають на масове вирізання деревини на території нацпарку та на нові порядки на центральній набережній, що можуть призвести до обміління перлини Шацьких озер – Світязя.
Більше – у черговій частині розслідування.