Як відомо, риба в цей час стає активною, так як більшість видів від нерестилися або завершують нерест, і у них починається післянерестовий жор. Водойми прогріваються, починається бурхливий ріст донної і прибережної рослинності, що приваблює рибу достатком і різноманітністю корму, інформує Високий Замок.
Що у травні на порі?
Нерестяться судак, головень, підуст, піскар. Ікрометання цих риб починається спочатку в річках і пізніше – в озерах. У міру прогрівання води нерестяться плотва і лящ. Післянерестове клювання поновлюється через 3-4 дні (залежно від погоди), однак плотва хапає приманку і в період нересту. Як принада підходять ручайник та інші комахи.
Із цвітінням бузку починається клювання лина. Ця риба вважає за краще триматися в заростях трави і чагарнику, у заводях із мулуватим дном, де течія повільніша. Ловити найкраще на гнойового хробака. Зазвичай лин довго мусолить його і, нарешті, рішуче топить або тягне в бік поплавок.
В той же час починає колоситися озиме жито – прикмета для переднерестового лову сома. Бере він переважно вночі на шляхах пересування до місць годівлі: поблизу ям, у фарватері річок, близько трав, де мешкають плотва, дрібні головні та інша дрібнота.
На порі вихід личинок хруща і ловля на нього (або його личинку) у проводку жереха, головня і в’язя. Найкраще рибалити на хруща в місцях з течією, пустивши жука по поверхні води.
У третій декаді у великих водоймах потрапляє на кружки судак, на хробака і малька поновлюється клювання окуня, на зелень – головня і плотви.
В кінці травня, особливо після тривалої теплої погоди, рибалці слід бути особливо спостережливим: в травах можливий вихід личинок бабки. Ця насадка забезпечить хороший улов плотви, в’язя, головня, окуня і краснопірки протягом майже усього тижня.
Яку рибу і на що ловити
У період після нересту щука надзвичайно ненажерлива – зайнявши зручні позиції в гирлах, зубасті хижачки виставляють справжні кордони для дрібної риби, яка у цей час дуже захоплена своїми біологічними потребами і не звертає уваги на небезпеку. Тому жива приманка на гачку риболова зробить свою справу якнайкраще, адже великої розбірливості до поведінки корму в цей період щука не проявляє. Якщо заготовити живця заздалегідь не вдалося, можна на швидкоруч переобладнати спінінг на живцеву вудку і виправити становище: для цього досить змінити волосінь, гачок і грузило на легші і менш помітні аналоги. До речі, якщо мова зайшла про снасті, то щуки в післянерестовий період надзвичайно рухливі і спритні. Жорсткий спінінг, волосінь 0,27-0,35 мм, надійний гачок (добре, якщо подвійний, але зійде і одинарний) – неодмінно стануть у пригоді.
Після нересту окунь певний час гуляє недалеко від місця закладки потомства, харчуючись тим, на що натрапляє дорогою. Ближче до середини травня риба збирається в зграї і передислоковується на місце тривалого перебування – в неглибокі зарослі затони, тихі місця. Причина проста – там завжди зручно влаштувати засідку і поласувати менш крупною рибкою. Зазначимо, що після заходу сонця окунь не проявляє жодної активності, просто стоїть на місці і набирається сил перед новим днем. Тактика і техніка лову окуня і щуки практично ідентична, з цієї причини приготована для щуки снасть легко може спокусити крупного красеня-окуня.
Цього місяця так само починається післенерестовий жор і у ляща. За його лову безглуздо забувати про підгодівлю. Цей черевань охоче спокушається на різні каші, рубаних хробаків, парені зерна. Як приманку приймає перш за все хробаків – свій природний корм, так само опаришів, коника, в голодний рік не гордуватиме і хлібним м’якушем. Лящ украй обережний, тож навіть вибравши правильну приманку і безпомилково провівши складний ритуал підгодівлі, ви лише на півдорозі до успіху. Перш за все слід враховувати нерішучу манеру клювання ляща. Протягом хвилини він задумливо посмоктуватиме наживку таким чином, що підсікти його у цей момент практично нереально.
Визначальним чинником для успішної рибалки на плотву є тактичний підхід до процесу, вибір місця, снасті, наживки. Плітка капризна, ледача, і взагалі поводиться як дівиця із завищеною самооцінкою. По-перше, перш ніж заковтнути наживку, вона її дегустує (ковтає і тут же випльовує). Клювання так само нерішучі, обережні. Отже, навіть досвідчений рибалка робить не одну і не дві холості підсічки при «спілкуванні» з пліткою. До того ж інтерес до наживки виявляється у цієї кокетки лише у випадку, якщо їжа буквально опиниться у неї під носом.
Багато рибалок воліють ловити у травні карася. Клює він на хробака, мотиля, опариша, хлібний м’якуш, тісто, манну бовтанку. Карась хоч і неповороткий, але дуже чуйний і обережний, охоче йде на приманку, присмачену соняшниковою або камфорною олією. Вудку з невеликим поплавком треба закидати з-за укриттів ближче до трави. Опускається насадка не глибоко, у місця водойми, що добре прогріваються сонцем. Жваво клює карась в теплі і тихі дні, а перед зміною погоди клювання припиняється зовсім.
Нехай усім усміхнеться рибальське щастя! І пам’ятаймо про те, що ще триває нерестова пора і у рибальстві діють обмеження, яким, до речі, цього року у басейнах великих річок більшості регіонів України цей місяць покладе край. Оскільки 31 травня там завершуються нерестові обмеження.
Календар рибалки на травень
Травнева риболовля – багата на вагомі улови. Адже уся риба вже відійшла від зимової сонливості і активно шукає смачного харчування: хто перед нерестом, а хто уже і після ікрометання, щоб відновити сили і набратися нових на увесь сезон. І тому на річках та водоймах встановлюється стабільний рівень клювання. Проте цього місяця ще триває період нерестової заборони на вилов риби. Поза нерестовими місцями дозволяється ловити тільки з берега і лише з використанням дозволених снастей.
Труднощі у травневій риболовлі може створювати високий рівень води в річках, та перша, найбільш ненажерлива мошкара і комарі, що з’являються у цей час.
Рибалять у травні не на світанку. Тому рибалкам не потрібно вставати вдосвіта. Найсприятливішим часом для травневої риболовлі є вечір. Риба в цей час піднімається у верхні шари води. Також нема потреби використовувати довгі вудилища. На великих річках з сильною течією для лову добре підійде фідер.
Найкращі місця для лову у цьому місяці:
- кам’янисті або піщані мілини, які встигли добре прогрітися;
- вікна, що утворилися між рослинністю;
- місця, де активність риб помітна візуально;
- поблизу берегів зі слабкою течією, де глибина води не перевищує 2 метри.
Непогано у травні ловляться плотва і лящ. Ловлять мирну рибу цього місяця з використанням поплавкової снасті. Як наживку використовують тісто, хробака, опариша або ручайника. Найважливіший момент – підгодовування! Воно в рази поліпшує клювання, принаджуюючи до місця лову активну рибу.
У травні значно активізуються такі риби як карась, короп, лин і сазан. Їх клювання триває аж до самого нересту, який зазвичай припадає на початок літа. В цей час вода ще не зовсім тепла, тому ці види риб краще ловити на неглибоких ділянках водойм. Крім цього, карась і короп люблять коряжник і прибережний очерет, де є залишки торішньої рослинності.
Успішно можна половити у травні й хижака – як окуня, так і щуку. Щуку – найуспішніше у місцях її засідок. А це очерет, затоплені предмети, гілки повалених у воду дерев. Окуня – біля берега, куди він переміщується в пошуках мальків та іншого корму. Якщо рибалити у травні в коряжнику або в затоплених кущах, то можна використовувати кивкову снасть. З її допомогою вдасться ефективно обловити усі горизонти води, подаючи більш точно приманку в місце лову.
Тож аби знати, коли у травні найкраще вирушати на рибалку, щоб та була найуспішнішою, пропонуємо ознайомитися із прогнозом Місячного календаря щодо сприятливих і несприятливих для риболовлі днів.
Згідно з ним риба клюватиме найактивніше 9, 10, а також із 20 по 23 травня.
Добре клюватиме уся риба і 8, 18, 19 травня.
Днями, в які клювання буде не вельми активним, обіцяють стати 11, 17, 24 та 25 травня.
Що ж до днів, коли риба клюватиме дуже неохоче, то таких у травні налічуватиметься ще аж десять: із 12 по 16 та із 26 по 31. Проте рибалки, збагачені знаннями і досвідом, і у ці дні без риби додому не повернуться!
Тож – ні луски ні хвоста!