Як стало відомо, через небажання надати Україні важку зброю канцлера ФРН критикують навіть у власному уряді.
За даними соцопитування INSA, проведеного на замовлення Bild am Sonntag, 49% громадян Німеччини не задоволені діяльністю федерального канцлера Олафа Шольца. Це найгірша його оцінка з грудня 2022 року, коли соціал-демократ Шольц очолив уряд ФРН, яким зараз не задоволені аж 55% німців. Одна з причин провалу канцлера – затримка з постачанням Україні важкого озброєння (броньованих машин, танків і артилерії).
Боягузливу політику канцлера Шольца критикують зараз не лише опозиційний блок ХДС/ХСС і німецька преса, а й партнери соціал-демократів по коаліції у Бундестазі – “Зелені” й ліберальна Вільна демократична партія.
Як уважає голова консервативного Християнсько-демократичного союзу Фрідріх Мерц, небажання Олафа Шольца постачати Україні важке озброєння можна пояснити тільки тим, що федеральний канцлер боїться роздратувати москву…
Наприкінці минулого тижня уряд Шольца оголосив про намір значно збільшити фінансову допомогу на закупівлю зброї, зокрема для країн-партнерів – до двох мільярдів євро, з яких Україна має отримати половину. Це рішення бундес-уряду розкритикував політик ХДС Норберт Рьотґен: “Україна не може захистити себе грошима, їй потрібна зброя, і якомога швидше”. Погодився з Рьотґеном голова комітету Бундестагу з європейських справ Антон Гофрайтер (“Зелені”). Мовляв, збільшення фінансової допомоги “не може замінити прямих поставок зброї”. І нарешті, Шольца розкритикувала голова комітету Бундестагу з оборони Марі-Аґнес Штрак-Ціммерман (ВДП): “На жаль, канцлер досі не каже, чого насправді хоче… Треба, щоб федеральний канцлер ще раз чітко наголосив: Німеччина готова постачати Україні важке озброєння».
Можливо, критичні стріли, що летять зараз в Олафа Шольца з усіх боків, урешті-решт зроблять свою справу?.. Не стоять осторонь проблеми й німецькі ЗМІ. Зокрема, авторитетне видання Die Welt пише про те, чому саме політики Соціал-демократичної партії Німеччини (СДПН) досі не можуть остаточно порвати з путіним, передає Високий Замок.
1999 року, нагадує Die Welt, ФРН втрутилася у війну в Косові й запобігла злочинам президента Сербії Мілошевича. Водночас світ тоді закрив очі на другу війну у Чечні, розв’язану путіним… Та війна, пише Die Welt, завершилася у перший рік правління канцлера Ґерхарда Шрьодера й глави його канцелярії, нинішнього президента ФРН Франка-Вальтера Штайнмайєра.
«Обидва архітектори політики СДПН щодо росії від початку усвідомлювали, що Путін здатний на воєнні злочини, такі, як у Бучі, – вважає Die Welt. – Обидва політики дозволяли путіну діяти, коли той нападав на Грузію, анексував Крим та атакував Східну Україну».
“Протягом 16 років правління Анґели Меркель (ХДС), з 2005 року, мало що змінилося, – констатує видання. – Канцлерка не мала ілюзій щодо Путіна, але дозволила густо сплетеній СДПН мережі… функціонувати”. Зокрема, “мати зв’язок із економікою за посередництва глави МЗС Штайнмаєра”.
Як пише Die Welt, за останні 20 років німецька політика щодо рф знала чимало “корисних ідіотів”. Однією з них виявилася глава уряду східної землі Мекленбург-Передня Померанія Мануела Швезіг (СДПН). Створена за її підтримки (і за гроші концерну, що будував газпромівський “Північний потік-2”) екологічна фундація займалася не охороною довкілля, а просуванням “Потоку-2”, – попри спротив партнерів ФРН, США й держав Східної Європи, насамперед України й Польщі.
Як зазначає Die Welt, головну відповідальність за 20 років беззастережної лояльності щодо путіна несе саме СДПН. ”Це був найбільший і найнебезпечніший прорахунок в історії ФРН”… “Швезіг не може залишитися, тому що була корисною ідіоткою системи Штайнмаєра-Шрьодера, – наголошує Die Welt. – Штайнмаєр не може залишитися, тому що понад 20 років був корисним ідіотом путіна”.
Як вважає видання, найпотужнішою людиною з орбіти путіна-Штайнмаєра-Шрьодера є теперішній радник канцлера Шольца з питань зовнішньої політики Єнс Пльотнер. Оскільки “Німеччина зробила більше, ніж будь-яка велика країна світу, щоб зробити цю війну путіна можливою”, то Шольц, вважає видання, повинен негайно вжити заходів. «Шольц уже багато чого міг зробити: розстатися з Пльотнером, підтримати енергетичне ембарґо рф, надати Україні важке озброєння, – вважає Die Welt. – Те, що канцлер досі тримає людей, відповідальних за неправильну політику, на своїх позиціях, після подій у Бучі й Маріуполі може повністю знищити… довіру до Німеччини”.
“Попри відсутність німецької допомоги, Україні у героїчній боротьбі вдається протистояти путіну, – резюмує Die Welt. – Тепер Україна має повернути свої землі у кордонах 2013 року – з допомогою Німеччини”.