Як стало відомо, неврологиня Ольга Маркусь, яка родом зі Старої Вижівки, а нині працює у Києві, розповіла про актуальні питання діагностики і лікування сколіозу.
Про це лікарка інформує у соцмережі Facebook.
“В мене сколіоз, тому й спина болить”, – цю фразу я чую майже не щодня, проте чи є в цьому правда?
⠀
Давайте розбирати.
⠀
Хочу нагади, що наш хребет не є рівним. Він має певні фізіологічні вигини: два вперед – шийний та поперековий лордоз; два назад — грудний та крижовий кіфоз. Дані вигини хребта забезпечують йому амортизаційну функцію і формуються вони в зв’язку з вертикальним положенням тіла людини. Вираженість вигинів є індивідуальною, від них і залежить постава людини.
⠀
Сколіоз — це аномальне викривлення хребта вбік.
⠀
Сколіоз мають 2-3% населення. Жінки у 8 разів частіше мають більші величини кривої, яка потребує лікування.
⠀
Види сколіозу:
⠀
– ідіопатичний (без відомої причини) — до 80%, частіше у дитячому та підлітковому віці. У його формуванні відіграє роль генетичний фактор, хоча специфічні гени, які сприяють його розвитку остаточно не ідентифіковані.
⠀
– вроджений (внаслідок вади розвитку одного або кількох хребців), виявляється в молодшому віці, ніж ідіопатичний.
⠀
– нервово-м’язовий (є вторинним по відношенню до неврологічних або м’язових захворювань, формується на фоні ДЦП, травми спинного мозку, м’язової дистрофії, тощо).
⠀
– дегенеративний сколіоз вражає дорослих, розвивається частіше в нижній частині спини, коли диски і суглоби хребта починають зношуватися з віком.
⠀
Забудьте про чутки, що те, як ми сидимо, стоїмо, носимо рюкзаки і сумки, сон на боку може привести до розвитку сколіозу. Так, внаслідок цього може формуватися неправильна сколіотична постава, коли маємо асиметричне положення постави, проте хребет анатомічно сформований правильно та викривлень немає.
⠀
Для поставновки діагнозу “Сколіоз” потрібно, щоб кут кривої, виміряний на рентгенівському знімку був більше 10 градусів (кут Кобба). До речі, величина цього ж кута визначає і спосіб лікування сколіозу.
⠀
При огляді оцінюють зовнішні ознаки сколіозу – нерівне розташування плечей та асиметрія лопаток, асиметрія талії та перекіс тазу, проводять тест на згинання.