Новини

Продуктові талони в Україні: хто їх отримає і як використати

Продуктові картки вже найближчим часом можуть з’явитися в Україні. Про них заговорили на тлі стрімкого здорожчання продуктів впродовж останнього року.

Вдвічі зросли в ціні яйця. Б’ють цінові рекорди також цукор та хліб. І це ще не кінець, прогнозують експерти. Аби черговий ріст цін не вдарив по кишені найвразливіших верств населення, в Кабміні заговорили про картки на їжу. Але наголошують: вони кардинально відрізнятимуться від радянських «талонів на продукти», йдеться у сюжеті 12 каналу.

Ростислав Чапюк пригадує, як у 40-50-х роках минулого століття найнеобхідніших продуктів просто не вистачало.  Талони, каже, видавали лише тим, хто працював на державних посадах.

А ось економіст Микола Дзямулич показує нам аналогічні талони, але вже 90-х років. І наголошує: вони не були заміною грошей. Аби купити продукти, треба було мати та те, і те.

«В Радянському Союзі був величезний товарний дефіцит. Товарів в магазинах не вистачало, а була грошова маса, яка на порядок перевищувала товарні запаси», – пояснює доктор філософії з економіки Микола Дзямулич.

Суставы болят не от старости!

Найден злейший враг боли в суставах

Тобто у Радянському Союзі такі талони впроваджували для того, аби обмежити продаж товарів в одні руки. Продуктові картки, які планують ввести в Україні у цьому році, не будуть їхнім аналогом.

Вони, радше будуть схожі на «food stamps» у США. Отримати продуктові картки зможуть найбільш вразливі та незахищені верстви населення, аби зростання цін не стало для них шоком.

Ці картки за принципом застосування подібні до «тисячі за вакцинацію». У додатку «Дія» Уряд виділятиме людям гроші безпосередньо для придбання їжі й витратити їх на будь-що інше не вдасться. І в цьому є свої переваги, переконані економісти.

«Багатодітні сім’ї, які отримують державну допомогу, використовують її зовсім на інші цілі, а не на забезпечення розвитку своїх дітей. Аналогічно й тут, якщо людина малозабезпечена буде отримувати продукти, ми надіємося, що вона буде їх споживати», – розповідає докторка економічних наук Любов Ліпич.

За словами радника Президента Олега Устенка, отримати ці кошти зможуть тільки ті, хто живе на мінімальну зарплату і прожитковий мінімум. Щоправда, коли чекати запровадження продуктових карток поки невідомо: питання у тому, де взяти кошти на таку підтримку.