Як відомо, на Новий рік ми “напихалися” салатами з майонезом, калорійною випічкою і бутербродами з ікрою. На Різдво наминали кутю, пампухи та вареники. Навіть ті люди, які зазвичай харчуються правильно, на Новорічно-Різдвяні свята дозволяють собі з’їсти зайвого, а потім ще 2-3 дні доїдають те, що залишилось. Не обходиться, звісно, і без міцних алкогольних напоїв… Як результат, багато хто згадує, що у нього є не тільки шлунок чи печінка, а й підшлункова залоза.
Цей надзвичайно важливий орган входить у дві системи – ендокринну (бо продукує гормони) та травну (продукує панкреатичний сік, до складу якого входять ферменти, що допомагають організмові травити їжу).
У нормі панкреатичний сік потрапляє до дванадцятипалої кишки, де й бере участь у травленні. У випадку ж запального процесу (панкреатиту) він залишається у підшлунковій залозі і руйнує тканину цього органа.
Панкреонекроз – найбільш грізне ускладнення панкреатиту, яке тягне за собою тяжку інтоксикацію організму і порушення роботи всіх органів та систем. Ось чому лікарі закликають не ігнорувати симптоми запалення підшлункової. За їхньої появи слід якомога швидше звернутися по медичну допомогу.
Більше про це захворювання розповів «ВЗ» лікар-хірург, провідний фахівець Блоку панкреато-біліарної рентген-інтервенційної ендоскопії та Центру хірургії лікарні Першого ТМО Андріан Квіт, передає Високий Замок.
Як пояснює лікар, є різні форми панкреатиту. У 40-65% випадків медики діагностують біліарний панкреатит, що є наслідком порушень роботи печінки та жовчного міхура. У 30-40% – алкогольний, що є результатом зловживання спиртними напоями.
«Приблизно 70% хворих – це люди активного працездатного віку (30-50 років). Жінки хворіють удвічі частіше, ніж чоловіки», – каже Андріан Квіт.
Панкреатит буває двох видів – гострий і хронічний. У гострого перебіг гострий. Хронічний панкреатит – захворювання із затяжним, тривалим, але більш м’яким перебігом, що вражає підшлункову залозу і призводить до патологічних змін у її структурі та порушень нормального функціонування. Періоди загострень і ремісій постійно чергуються.
На відміну від гострої форми панкреатиту, за хронічного захворювання нормальні функції підшлункової залози повністю не відновлюються.
Причини панкреатиту:
- надмірне споживання алкоголю, тютюнокуріння;
- травми живота;
- переїдання, зловживання жирною, смаженою та гострою їжею.
Хронічний панкреатит є наслідком перенесеного гострого панкреатиту, а також жовчнокам’яної хвороби.
Як розпізнати, що це – панкреатит?
Про розвиток запального процесу у підшлунковій залозі сигналізує:
- сильний біль у верхній частині живота, який може віддавати у спину;
- збільшення кількості слини, гіркота у роті, відрижка, печія, нудота і неконтрольована блювота, яка не приносить полегшення;
- знижений або відсутній апетит;
- напади болю, які виникають після прийому їжі (через це хворі часто свідомо обмежують себе у їжі);
- здуття, бурчання у животі;
- проноси (людина ходить у туалет по 3-4 рази на день);
- загальна слабкість.
«За певних видів панкреатиту може підвищуватися температура тіла, знижуватися кров’яний тиск і пришвидшуватися серцебиття. Панкреатит може викликати механічну жовтяницю – порушення відтоку жовчі по жовчовивідних шляхах», – додає лікар.
Одним із ранніх ускладнень хвороби може стати діабетична кома. Це – патологічний стан, коли у людини різко падає або підвищується рівень глюкози у крові. Хворий втрачає свідомість, і якщо йому вчасно не надати кваліфіковану допомогу, може навіть померти.
У людини, яка перехворіла на панкреатит, за кілька років може розвинутися цукровий діабет.
Симптоми панкреатиту дуже схожі на прояви багатьох інших хвороб шлунково-кишкового тракту. За їхньої появи слід або негайно викликати «швидку», або ж звернутися до гастроентеролога. Орієнтуйтеся на власне самопочуття. Якщо біль сильний, блювота – сильна, то, зрозуміло, що потрібно телефонувати на 103.
«Своєчасна діагностика та правильне лікування можуть вберегти від небезпечних наслідків», – наголошує Андріан Квіт.