Фізичні навантаження, здоровий спосіб життя, контроль артеріального тиску – те, про що не повинна забувати людина, яка хоче запобігти серцево-судинним захворюванням.
Про це у програмі «Телемедицина» на 12 каналі 6 грудня розповів завідувач кардіологічного відділення Волинської обласної клінічної лікарні Сергій Саламатін.
За його словами, дієвим способом профілактики недуг серця і судин є будь-яка фізична активність.
«Краще спорт і фізкультура, бо тут ми можемо дозувати фізичні навантаження, чітко розуміти, скільки ними займаємося. Загалом існує рекомендація, що це потрібно робити щонайменше пів години протягом доби з певними інтервалами 5 днів на тиждень. Слід виконувати фізичні навантаження середньої інтенсивності до появи певної втоми. Підійде навіть звичайна ходьба. З часом її можна збільшувати – це вже будуть тренування серцево-судинної системи. Крім ходьби, може бути фізична праця – на городі, на ділянці тощо. Але тут проблема у дозуванні, бо є ризик перевтомитися», – стверджує лікар.
Говорячи про профілактику серцево-судинних захворювань, каже лікар, ми передусім маємо на увазі запобігання атеросклерозу.
«Атеросклероз – це ураження різних судин, яке проявляється у вигляді відкладання холестерину, утворення атеросклеротичних бляшок. І саме з цим станом пов’язані основні і найбільш драматичні хвороби – інфаркт, інсульт тощо. Тому основні заходи профілактики спрямовані на корекцію цього процесу», – пояснює Сергій Саламатін.
При цьому йдеться про 7 факторів ризику: 5 корегованих і 2 некорегованих.
«До некорегованих належать вік і серцево-судинна спадковість. А кореговані моменти – це артеріальний тиск, рівень холестерину крові, паління, рівень глюкози і надмірна вага тіла. При взаємодії цих факторів серцево-судинний ризик починає зростати в геометричній прогресії. Найбільш вагомі – перші три фактори: тиск, холестерин і статус паління. При поєднанні цих факторів – найбільший ризик виникнення серцево-судинних захворювань. На ці три фактори припадає приблизно 75% питомої ваги індивідуального серцево-судинного ризику», – наголошує кардіолог.
Щоб тримати здоров’я серця і судин під контролем, він радить усім чоловікам після 40 років і жінкам після 50 років профілактично робити кардіограму, а також деякі аналізи, зокрема загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, аналіз крові на рівень цукру і холестерину. Обов’язково слід вимірювати артеріальний тиск, оцінювати наявність надмірної ваги.
«Ці обстеження доступні. Вони дозволяють провести калькуляцію й оцінку індивідуального серцево-судинного ризику», – запевнив лікар.