Одним із найсерйозніших та найчастіших ускладнень коронавірусної хвороби COVID-19 є тромбоз. Це стан, який провокує утворення згустків крові в судинах – тромбів.
Про це повідомили у Міністерстві охорони здоров’я.
Частіше тромби утворюються в глибокій вені ноги й можуть пересуватися кровоносними судинами і потрапляти в легені (тромбоемболія легеневої артерії – ТЕЛА). Тромбоз глибоких вен і ТЕЛА можуть привести до смерті.
Симптоми тромбозу:
- біль і/або чутливість в литці або стегні;
- набряк ноги стопи або щиколотки;
- почервоніння та/або помітна зміна кольору тіла.
Водночас у МОЗ наголошують, що задишка, часте дихання, біль у грудях, швидкий пульс, запаморочення і втрата свідомості можуть бути ознаками та симптомами тромбоемболії легеневої артерії.
Існує кілька факторів ризику утворення тромбів:
- куріння;
- вживання протизаплідних таблеток;
- варикозне розширення вен;
- малорухливий спосіб життя;
- ожиріння;
- вагітність;
- вживання алкоголю.
Лікарі також відносять до факторів утворення тромбів тривале перебування на лікарняному ліжку, хірургічні операції, онкологічні захворювання, випадки тромбозів в сім’ї.
Зв’язок із COVID-19
У МОЗ зазначають, що все частіше з’являються наукові підтвердження про порушення функції згортання крові, яка призводить до утворення тромбів, у хворих на COVID-19. Окремі дослідження стверджують, що тромбоемболія легеневої артерії наявна у більшої частини померлих внаслідок COVID-19.
Дослідження французьких та нідерландських вчених свідчить, що близько 20-30% пацієнтів, які важко перенесли коронавірусну хворобу, мають тромботичні ускладнення.
«Попри те, що питання утворення тромбів у хворих на COVID-19 досі вивчається, методи його лікування та профілактики є доказовими та відомі лікарям. У будь-якому разі, тромбоз у хворих на COVID-19 – доволі поширене явище, яке може мати незворотні наслідки для життя людини», – резюмували в МОЗ.