Аналітика Важливо Новини

Реванш Порошенка: фантастика чи реальність

Якщо тенденція у зміні суспільних настроїв збережеться, Порошенко отримає шанс поквитатися із Зеленським за поразку 2019 року

Після розгромної поразки на виборах у 2019 році здавалося, що Порошенко більше ніколи не зможе претендувати на президентську булаву. Але наприкінці 2021 року політичний ландшафт змінився. Зараз Порошенко перебуває на другому місці за популярністю серед потенційних кандидатів у президенти. А його розрив від Зеленського стрімко скорочується.

Порошенко на дні

Поразка на президентських виборах 2019 року стала потужним ударом по Петру Порошенку. Досвідчений політик без шансів програв коміку з Кварталу 95. Не допомогла ні імпровізація Петра Олексійовича. Ні його апокаліптичні попередження і страшилки для електорату. Ні його спроби зіграти на полі опонента. Розгром на виборчих дільницях був повним.

Треба віддати Порошенку належне: він не впав у глибокий відчай та депресію після поразки. І заявив, що йде з посади президента, але не з політики. Та висловився словами Черчилля: ніколи не здавайся. Однак весною 2019 року більшість українців були дуже скептично налаштовані як до діяльності п’ятого президента, так і до його перспектив політичного майбутнього.

Два з половиною роки тому в суспільстві переважали настрої очікування чуда. Його чомусь пов’язували з фігурою Володимира Зеленського. А Порошенко сприймався радше як олігарх та представник старої еліти, яка погрузла в корупційних схемах. Образно кажучи, люди повісили на п’ятого президента усіх собак. Не особливо розбираючись, де дійсно є мотиви докоряти Петру Олексійовичу, а де претензії явно не за адресою.

Опитування КМІС у липні 2019 напередодні виборів у Верховну Раду показало, що у Порошенка – найвищий антирейтинг серед українських політиків – понад 70%. Експрезиденту вдалося провести у парламент свою політичну силу. Та сам він чудово розумів: з таким рівнем суспільної антипатії його політичне майбутнє під великим питанням. З цим потрібно було щось робити. Але навіть зміна власного іміджу і стилю, оновлення політичної команди та патріотична риторика спочатку мало впливали на електорат. На початку 2020 року Порошенку так само не довіряло понад 70% українців. З такими цифрами з мріями про матч-реванш можна було попрощатися.

Переломна осінь-2021

2019 рік став історією. А з ним відійшов у минуле і політичний тріумф Зеленського. Українці надто повільно прощалися з ілюзіями. Не хотіли визнавати, що зробили помилку і таки «лоханулися». Падіння рейтингів правлячої влади спочатку мало допомагало Петру Порошенку. Його власні позиції від того не дуже посилювалися. Антирейтинги зашкалювали. Хоча він і стабільно посідав друге місце серед можливих кандидатів у президенти. Але розрив з Зеленським у другому турі не лишав лідеру «Європейської Солідарності» жодних шансів.

Та восени 2021 року ситуація почала змінюватися. Ще у липні за Петра Порошенка в жодному випадку не проголосували б 45% виборців. Тоді як за Зеленського – 27%. 45% – це не 70%. Але Петро Олексійович ще буквально кілька місяців тому продовжував нести на собі тягар найбільш непопулярного політика серед народних мас. Тому сценарій другого туру був зрозумілий. Однак, осінь-2021 принесла багато сюрпризів. Нові скандали серед «Слуг народу», нездатність влади адекватно реагувати на виклики, відсутність змін у країні все більше зменшували популярність Зеленського. І тут в Порошенка відкрилося друге дихання.

Наприкінці жовтня – на початку листопада заміри суспільної думки провідними соціологічними групами показали помітні зрушення у ставленні українців до ТОПових політиків країни.

За даними центру СОЦІС, зараз розрив між Зеленським та Порошенком у другому турі виборів становив би менше ніж 8%, Підтримати Зеленського на президентських виборах готові 18,6% українців, Порошенка – 12,6%. Якби другий тур президентських виборів за участю Зеленського та Порошенка відбувався найближчим часом, Зеленський отримав би 53,9% голосів. А ось за Порошенка готові проголосувати вже 46,1%. Такі цифри можна назвати революційними. Адже не так давно розрив між обома політиками у другому турі складав кілька десятків відсотків. Схожі цифри показує опитування Центру Разумкова. У ньому Зеленський переміг би Порошенка у другому турі з результатом 55,6% проти 44,4%.

Ще одна приємна новина для Петра Порошенка – уперше за всю історію антирейтинг Зеленського став вищим за його власний. Серед кандидатів на посаду Президента України, за яких не будуть голосувати за жодних обставин, Володимир Зеленський вийшов на першу позицію. 31,9% українців не проголосують за нього в жодному разі. Інше опитування, яке проводив Центр Соціс, теж показує, що Порошенко втратив перше місце в антирейтингу українських політиків, віддавши цей сумнівний титул Зеленському. Це означає, що колишній президент позбувається важкої ноші украй непопулярного кандидата, рейтинг якого має непробивну електоральну стелю. Такі радикальні трансформації суспільної свідомості відбулися лише за кілька місяців.

За крок до реваншу

В українській історії поки не було прецедентів, коли президент, який програв вибори, знову повертався на ту ж саму посаду. Порошенко не проти змінити цю традицію і повернутися на Банкову. І якщо нещодавно його мрії нагадували більше фантастику, то тепер набули певних реальних обрисів.

Якщо Зеленський і його команда не зможуть у найближчі рік-два показати щось екстраординарне, підтримка шоумена надалі падатиме. Хтозна, можливо у Зеленського є шанс повторити 5%-ти відсотковий результат Віктора Ющенка 2010 року, який до кінця не хотів вірити у народне розчарування його персоною. І тут у Порошенка з’являється хороша нагода взяти реванш за прикру поразку.

Що може завадити Петру Олексійовичу? Вдалий збіг обставин, за якого Зеленському таки вдасться утриматися на плаву і перенаправити народне невдоволення іншому адрасату. Якісь нестандартні вчинки чи навіть чудо, які заморозять рейтинги ЗЕ-влади від подальшого падіння. В іншому випадку Порошенко у 2024 році може сам викликати Зеленського на стадіон дебатувати. Але тепер у виграшній позиції буде не комік. І глядачі побачать шоу, де Зеленському ставлять дуже незручні питання, які він ставив пам’ятною весною 2019 року.

Звісно, не можна виключати фактор чорного лебедя. Можливо, на політичному обрії вигулькне нова фігура, яка вщент зруйнує прогнози усіх експертів та аналітиків. І відправить у політичний нокаут Зеленського та Порошенка разом узятих. Таке не виключено. Часу до виборчих перегонів ще достатньо для розкрутки нового лідера. Тому Порошенку варто уважно придивлятися до політичного ландшафту України.

Ще один можливий сценарій включає непотрапляння Порошенка чи Зеленського або й їх обох у другий тур виборів. Це можливо. Відрив від конкурентів не надто значний. Хтось з політиків знизу може піднятися наверх та вибити нинішніх лідерів з гонки. Тоді ми не зможемо насолодитися матчем-реваншем у виконанні двох відомих акторів. Нарешті існує й такий варіант: а раптом Зеленський чи Порошенко не схочуть йти в президенти? Це серйозно сплутає карти усім і приведе до нових політичних катаклізмів.

Чому, незважаючи на розгромну поразку 2019 року у Порошенка з’являться шанс поквитатися з своїм кривдником? Причина не тільки у провалах і некомпететності ЗЕ-влади. Народ має властивість швидко забувати минуле. При чому негативні моменти забуваються швидше, ніж позитивні. Порошенко не був ідеальним президентом. Але він точно не був найгіршим. І в цьому його шанс.

Святослав Ворон

“Новини України – From-UA.com”