Як стало відомо, Верховна Рада прийняла закон «Про платіжні послуги», який несе багато нововведень для споживачів.
На сьогоднішній день є окремі правила для переказу грошей, окремі – для операцій купівлі-продажу валют та інших. Тепер всі операції з грошима будуть називатися платіжними послугами та для них встановлюються загальні правила.
До фінансових платіжних послуг відносяться:
- послуги щодо зарахування готівки на рахунки користувачів, відкриття та обслуговування рахунків;
- послуги зі зняття готівки з рахунку;
- послуги з переведення власних грошей користувача з рахунку на рахунок;
- переказ грошей без відкриття рахунку;
- видача кредиту і платежі по ньому;
- емісія платіжних інструментів (наприклад, карток);
- випуск електронних грошей і операції з ними.
Платежі за квитки, за комунальні послуги, оплата проїзду і т. д. – а точніше, послуги по зарахуванню таких платежів і видачі підтверджуючих документів – відносяться до обмежених платіжних послуг. І за ці послуги, як і за всі інші платіжні послуги, можуть стягуватися гроші.
Однак законом встановлено обмеження: не більше 20% мінімальної зарплати (нині це 1200 грн) за одну платіжну операцію і не більше 100% мінімальної зарплати (нині це 6000 грн) на місяць.
А ось передача грошей із рук у руки взагалі не вважається платіжної операцією. Крім того, закон про платіжні послуги не поширюється на збір пожертвувань, на покупку і продаж цінних паперів.
Що зміниться для українців
Платіжні карти тепер зможуть випускати не тільки банки, але і інші структури, що надають фінансові послуги: пошти, підрозділи торгових мереж, навіть кредитні спілки та ломбарди, якщо, звісно, захочуть.
З’являться нові компанії, які будуть пропонувати платіжні послуги: зняття готівки, перекази грошей, ті ж платіжні карти, кредити, електронні гроші тощо. Зокрема, з’являться окремі установи з випуску електронних грошей, нові платіжні установи та інші.
З одного боку, ринок платіжних послуг розшириться і конкуренція зросте, що може привести до зниження тарифів на послуги (наприклад, відсотків за переказ грошей). Але з іншого боку, нові гравці на цьому ринку не зможуть похвалитися своєю фінансовою історією і навряд чи будуть в очах споживачів такими ж надійними, як банки.
До слова, значна частина нового закону присвячена вимогам по кібер-захисту, охорони персональних даних та грошей користувачів. Посилюються і покарання за шахрайство з даними або з грошима.
За порушення правил, встановлених НБУ, буде штраф від 3000 до 10 000 неоподатковуваних мінімумів (від 51 000 до 170 000 грн).